Hlavní navigace

Penzijní reforma se blíží, vyznáte se v novém názvosloví?

Od ledna příštího roku nás čeká největší porevoluční úprava důchodového systému, se kterými se do českého jazyka dostanou i nové termíny.
6. 12. 2012

Sdílet

Ta nejdůležitější změna ale proběhne téměř nenápadně – na stáří se již nebudeme pojišťovat, ale spořit si.

Se stoupajícím počtem starobních důchodců a klesajícím počtem poplatníků povinného sociálního pojištění se bude státní důchod nejspíše stále snižovat. Předseda ING Penzijního fondu Jiří Rusnok tak doporučuje: Pokud si chceme udržet dobrou životní úroveň i po odchodu na penzi, měli bychom už dnes myslet na finanční zajištění. Nelze spoléhat pouze na státní důchod, a čím dříve se rozhodneme si spořit, tím lépe.

Změna názvosloví v rámci penzijní reformy

V důchodu bychom si měli užívat života, stihnout vše, na co jsme v návalu pracovních povinností neměli čas. Tato část života ale byla doposud vnímána jako situace, která je nepříjemná a proti které je třeba se chránit. To se ale od ledna změní a stejně, jako si spoříme třeba na vybavení domácnosti, budeme si v rámci penzijní reformy moci spořit také na stáří. Jak? Namísto pojišťování v podobě penzijního připojištění budeme své prostředky zhodnocovat v důchodovém spoření a doplňkovém penzijním spoření, vysvětluje Jiří Rusnok.

Slovníček nejdůležitějších pojmů k penzijní reformě

Od ledna 2013 se do českého penzijního systému dostanou ale i další nové termíny. Co znamenají?

  • Pilíře penzijního systému – V rámci reformovaného důchodového systému budou fungovat tři pilíře, kde si budeme spořit na penzi. Jednat se bude o stávající povinný průběžný (I. pilíř), důchodové spoření (nový II. pilíř) a doplňkové penzijní spoření (III. pilíř).
  • Penzijní společnosti budou nástupci současného penzijního fondu. Spravovat budou jak transformovaný III. pilíř, kde kromě stávajícího penzijního připojištění bude existovat i nové doplňkové penzijní spoření, tak i nově vzniklý II. pilíř. Doplňkové penzijní spoření sice již nebude garantovat nezáporné zhodnocení a nenabídne ani výsluhovou penzi, přinese však na výběr více investičních strategií a s nimi i možnost vyšších zisků. Stále zde bude podpora státu v podobě státních příspěvků a daňových úlev, přispívat na penzijní připojištění bude moci i nadále zaměstnavatel. Změní se však u něj státní podpora – abychom na ni dosáhli, bude nutné spořit nejméně 300 korun měsíčně. Důchodové spoření ve II. pilíři se pak bude opírat o dobrovolné a zároveň nevratné rozhodnutí vyvést 3 % z povinných odvodů do státní kasy a vložit je na soukromý důchodový účet společně s 2 % z hrubé mzdy. Veškeré naspořené prostředky pak budou uloženy na individuálním účtu, které budou na rozdíl od samotné účasti v I. pilíři dědit.
  • Důchodové fondy, které budou obdobou podílových fondů, bude nabízet II. pilíř. Vybrat si přitom bude možné ze čtyř zákonem definovaných investičních strategií: konzervativní, vyvážené, dynamické a státních dluhopisů.
  • Účastnické fondy jsou fondy nabízené ve III. pilíři. Jejich nabídka (počet a investiční strategie) není legislativně omezena, zákon ukládá pouze povinnost nabízet povinný konzervativní fond.
  • transformovaném fondu bude zachováno penzijní připojištění se státním příspěvkem. Vstup do transformovaného fondu nebude možný, v jeho pravomoci bude jen spravovat smlouvy o penzijním připojištění se státním příspěvkem uzavřené do 30. listopadu 2012.
  • Předdůchody znamenají možnost opustit pracovní trh pět let ještě před vznikem nároku na plný starobní důchod. Ze třetího pilíře, respektive doplňkového penzijního připojištění bude v současné době měsíčně doplácena částka asi osm tisíc korun (třetina průměrné mzdy), žadatel tak musí mít naspořeno přibližně 450 tisíc korun. Cílem je umožnit dřívější odchod do penze lidem, kteří se v předdůchodovém věku ocitnou mimo pracovní trh a mají problém s nalezením nového zaměstnání.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).