Hlavní navigace

Žebříček úvěrů varuje, kde si raději nepůjčovat

14. 12. 2010

Sdílet

Společnost Člověk v tísni dnes již po třetí zveřejnila Index predátorského úvěrování, který má za cíl porovnat rizika vyplývající z porušení smluvních podmínek u spotřebitelských úvěrů, které jsou poskytovány nebankovními subjekty. Projekt se proto zaměřil na pět faktorů smluvních podmínek:

  • jejich srozumitelnost,
  • výši nákladů vyplývající z nezaplacení jedné splátky,
  • přítomnost úroků z prodlení, která přesahuje rámec zákonné úpravy,
  • cenu produktu v případě řádného splácení
  • využívání rozhodčí doložky.

Sloučením těchto indexů pak vznikl Index predátorského úvěrování, který tedy porovnává rizikovost podmínek u jednotlivých úvěrových produktů.

Hlavním problémem podle tvůrců indexu zůstává výskyt rozhodčích doložek. Ta pro vás znamená, že v případný spor nebude řešit soud, ale předem jmenovaný rozhodce, kterým může být kdokoliv – tedy i člověk, který „kope“ spíše za úvěrovou společnost než za vás. Jeho rozhodnutí je navíc neodvolatelné. Banky již tento institut, a to i díky naší analýze, přestaly používat. Stejného úspěchu chceme dosáhnout u nebankovního sektoru, uvedl Martin Kovalčík ze společnosti Člověk v tísni s tím, že rozhodčí doložky zatím používají všechny zkoumané společnosti kromě Cofidisu a Providentu.

Proti indexu, respektive jeho metodice, už se ohradily někteří nebankovní poskytovatelé půjček.  Index však nezahrnuje všechny. Hodnocené společnosti alespoň na svém webu podmínky zveřejňují. U těch, kteří nedělají ani to, nebo nejsou členy asociace, si zástupci společnosti Člověk v tísni rozhodně zřizovat úvěr nedoporučují.

Žebříček společností od nejrizikovější k nejméně rizikové:

  1. Home Credit
  2. Ecredit
  3. Profi credit
  4. Credium
  5. Cetelem
  6. Provident Financial
  7. Cofidis
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).