Hlavní navigace

Soudit se o nájem není ztráta času. Soud vyhověl druhé stížnosti

Sdílet

Ústavní soud dnes již podruhé v téže kauze vyhověl stížnosti majitele domu Jana Jošta, jenž se s nájemníkem soudí o výši nájemného. ÚS se již jednou postavil na stranu Jošta. Soudy v Pardubicích a Hradci Králové však přesto názor ústavních soudců nerespektovaly, za což si vysloužily kritiku. Konkrétním sporem se musí opět zabývat odvolací soud v Hradci Králové. ČTK to řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová.

Ústavní soud v minulosti výslovně dal obecným soudům pravomoc stanovit výši místně obvyklého nájemného pro období od podání žaloby jednotlivých majitelů do 1. ledna 2007, kdy vstoupil v platnost zákon o jednostranném zvyšování nájemného, a skončilo tak právní vakuum.

Podle Občanského sdružení majitelů domů ale některé soudy stále názor ústavních soudců nerespektují. „Shromáždili jsme už více než 50 takových případů,“ řekla ČTK mluvčí sdružení Aneta Červenková. „Doufejme, že alespoň mladší majitelé domů snad mají šanci dožít se dořešení svých sporů a respektování nálezů Ústavního soudu v ČR,“ napsalo sdružení na svých webových stránkách.

Ústavní soud i v novém nálezu zopakoval, že se obecné soudy musejí řídit jeho názorem. „Ústavní soud v této souvislosti, vzhledem k dosavadnímu postoji obecných soudů k projednávané kauze, připomíná, že (…) vykonatelná rozhodnutí Ústavního soudu jsou závazná pro všechny orgány a osoby,“ napsali soudci v nálezu.

Čeští zákonodárci dlouho nevěnovali stížnostem majitelů domů na regulované nájemné dostatečnou pozornost. Čelili za to kritice Ústavního soudu, který považoval vztah mezi majiteli domů a nájemníky za nerovný. Regulované nájemné mnohdy neumožňovalo majitelům objekty řádně spravovat a získávat z pronájmu spravedlivý zisk.

Teprve od začátku roku 2007 se na výši nájmů vztahuje zákon o jednostranném zvyšování nájemného. České soudy ale dosud řeší řadu žalob, jež se týkají nároků majitelů domů z předcházejícího období. Majitelé také již v roce 2005 podali hromadnou žalobu na český stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).