Hlavní navigace

Pojišťovna OZP v nadsázce: OSVČ mají nárok na nadstandardní sádru

10. 2. 2015

Sdílet

Šéf odborů Josef Středula údajně šlápl značně vedle, když tvrdil, že osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) odvádějí do systému zdravotního pojištění výrazně méně, než z něj poté zpátky dostávají. Sám Středula doporučoval, aby se odvody OSVČ zvýšily: Jestliže ve zdravotnictví chybějí prostředky, jestli je jasné, že OSVČ generálně přečerpají to, co do systému vloží, a nejsou solidární s nikým, tak požadujeme, aby došlo k nápravě této situace. Čím déle se to bude odkládat, tím déle bude trvat, než se do zdravotnictví dostane adekvátní částka, prohlásil podle iDNES šéf odborů.

Zjištění serveru Podnikatel.cz, který oslovil zdravotní pojišťovny VZP a OZP, však ukazují, že živnostníci nejenže systém nepřečerpávají, ale naopak odvádí více, než z něj čerpají. Každopádně z dat vyplývá, že bilance OSVČ je významně kladná, jsou solidárními plátci a řečeno s trochou nadsázky by měly možná právo ne na 1/3 sádry, ale i na sádru značně nadstandardní, komentoval Mario Böhme, mluvčí OZP pro server Podnikatel.cz v článku: Středula šlápl vedle, OSVČ odvádějí na zdravotním pojištění více, než vyčerpají

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 2. 2015 20:29

    No to snad Nééééééé..... (neregistrovaný)

    Tato politická reprezentace společně se svými přisluhovači z nás dělá blbce a to úplné.Já si myslím, že v průměru nepřečerpávají ani zaměstnanci a to daleko více jak OSVČ. Totiž ti co pracují a mají příjmy nemohou ani přečerpávat sami za sebe !!!! To je jednoduchá matematika. Jsou tady totiž jiní které, je nutno v rámci solidarity sanovat. Kdyby, ti co pracují, nevydělali ani sami na sebe, kde by se potom braly peníze na péči těch kteří pracovat nemohou. Tak např. jejich děti ? co?, jejich rodiče v důchodu.Lidé zdravotně postižení. A nebo, třeba ti co sedí ve vězení. Těchto lidí přece musí být zhruba stejné množství jako těch co pracují. Takže podobné zprávy .. nadstandardní sádru.. bych Vám vy mediální manipulanti omlátil o vaše palice až by se rozsypala. Podobná vyjádření není nic jiného než čirá demagogie. Statistika jasně ukazuje že, OSVČ
    platí daní - zdarvotního - a důchodového pojištění naprosti nepřiměřeně méně než by měli. A jejich dětem a jejich rodičům tím pádem platí zdravotní péči zaměstnanci. No nečumte - jsou to paraziti.On to ten Mládek před volbama řekl dobře.

  • 11. 2. 2015 9:36

    ttt (neregistrovaný)

    Bla, bla, bla:
    - co takhle stat se zamestnancem, kdyz je to tak pohodlne?
    - ze OSVC pujdou na pracak a system se zhrouti? on by se zhroutil i kdyby sli na pracak zamestanci, nebo kdyby stavkovali, nebo kdyby sli hromadne na OSVC

    Taky nemusime system zbourat, treba muzeme diskutovat a system opravit (aspon se o to pokusit).

  • 11. 2. 2015 14:40

    ViR (neregistrovaný)

    Ono se, soudruhu, za cca 400000 zaměstnanců neodvede ani tolik, kolik mají OSVČ určeno jako minimální odvod, je-li pro ně SVČ hlavní činností.

    Totiž, za zaměstnance se odvádí 13,5 % z hrubé mzdy, a to nejméně 1242 Kč (13,5 % z minimální mzdy, tj. z 9200 Kč). Z toho 414 Kč odvede samotný zaměstnanec a 828 Kč jeho zaměstnavatel. OSVČ však má minimální odvod zdravotního pojištění 1797 Kč (13,5 % z poloviny průměrné mzdy, tj. z příjmu cca 13310 Kč), samozřejmě bez ohledu na to, zda takového příjmu skutečně dosahuje, či nikoli.

    A těch cca 400000 zaměstnanců nedosahuje příjmů, z nichž je stanoveno minimální pojištění pro OSVČ, čili je za ně odváděno méně. A to je množství lidí, které je dost dobře srovnatelné s celkovým počtem OSVČ, pro které je SVČ hlavní činností (cca 550 tis.).

    Jinak doporučuji důkladně si nastudovat, z čeho se platí pojistné (ale i daň) za zaměstnance a z čeho za OSVČ, protože mzda (tj. odměna za práci) a příjmy OSVČ po odpočtu uznatelných nákladů (tj. ekonomicky odměna za práci + zisk) nejsou přímo a jednoduše srovnatelné kategorie základů pro odvody a daně.

    Jen na okraj - chápu, že polovzdělaní odborářští bossové to nepoberou, stejně jako to, že někteří populističtí politici, kteří by si to spočítat, pochopit a podložit čísly mohli, to udělat nechtějí. Je jim totiž jasné, kdo je volit bude a kdo nikoli...

  • 11. 2. 2015 15:13

    No to snad...... (neregistrovaný)

    Ale ale jděte Vy plkšo. Ono je to totiž tak, že zaměstnanec pokud vydělává málo - platí málo. Pokud vydělává středně platí úměrně tomu.A pokud vydělává hodně platí holt hodně.U nich se však na jejich názor nikdo neptá.Účetní srazí prachy a je vymalováno.Konec diskuse.U OSVČ je to však jinak. Nejdříve odpisy, pak paušály pak využití různých kliček a výsledek byl nula.Tomu se říká a říkalo "podpora podnikání" ve skutečnosti jde o snahu záměrně zrujnovat systém na pricipu solirarity. Mě vždycky fascinuje jak každý vytáhne ty podnikatele kteří málo vydělávají, jakoby u zaměstnanců taková kategorie nebyla. Jenomže tady vůbec nejde o ty OSVČ kteří skutečně vydělávají málo.Po těch nikdo nic nechce. Tady jde o parazity kteří vydělávají rance, všechno si odepíší a nejraději by neplatili vůbec nic. Tedy alespoň úměrně svému s k u t e č n é m u přijímu ! A že jich je ! A na tento dobytek doplácí nejen zaměstnanci, ale i živnostníci co skutečně prd vydělávají. Prostě kdo má mnoho chce ještě více.To je stará ověřená pravda. Podívejte se zářný příklad naší nenažrané justice.

  • 11. 2. 2015 17:55

    ViR (neregistrovaný)

    No on u toho minima u zdravotního pojištění pro OSVČ je vtip právě v tom, že je to minimum. Tedy i když nevykážete vůbec žádné příjmy, a tedy daníte nulu nebo vykazujete ztrátu, stejně aspoň těch 1797 Kč/měsíc zdravotního pojištění musíte zaplatit.

    A mimochodem, je vidět, že tomu nerozumíte ani za mák. Ona hláška "Nejdříve odpisy pak paušály...." je totiž zcela mimo realitu. Pokud OSVČ použije paušály, nemůže už zaúčtovat odpisy, natož "využití různých kliček".

    (No, není to tak úplně pravda, kličkou by bylo založení s.r.o. a přechod do pracovního poměru u své s.r.o. se mzdou blízkou minimální a např. vyvedení zisku mimo ČR, nebo jiným způsobem jako náklad pro firmu. Jenže pak zase nacpete účetním a právníkům, nejste-li sám obojím, takové částky, že nula od nuly pojde. A pokud vyděláváte "rance" aby se to vyplatilo, určitě dávno nejste OSVČ - to je vhodné jen pro ty chudší, ale jedete jako s.r.o. nebo a.s., s podstatně nižším osobním ohrožením.)

  • 13. 2. 2015 17:09

    petra (neregistrovaný)

    Kdo to teď začal sledovat a proč? Co z toho plyne? Co jsou to za data? Jak zohledňují důchodce, který už není veden jako OSVČ a podle mého je na něho větší náklad než na člověka před důchodem. Díky pojišťovnám za zveřejnění těchto informací, zvláště pak OZP a VZP. Je čas se nad těmito věcmi zamyslet a položit si otázku kde končí peníze ze zdravotního pojištění?!

  • 17. 2. 2015 19:59

    Tony (neregistrovaný)

    Je super že to zveřejnily OZP i VZP. Jak píšete jde to vzít s nadsázkou, ale také to lze vzít vážně a něco s tím udělat, aby se to zohlednilo. Tento případ bych však zahrnul do čím větší a detailnější členění tím hůře. Snad se nějaké té péče dožijeme než půjdeme do důchodu...

  • 13. 2. 2015 17:18

    petra (neregistrovaný)

    Kdo to teď začal sledovat a proč? Co z toho plyne? Co jsou to za data? Jak zohledňují důchodce, který už není veden jako OSVČ a podle mého je na něho větší náklad než na člověka před důchodem. Díky pojišťovnám za zveřejnění těchto informací, zvláště pak OZP a VZP. Je čas se nad těmito věcmi zamyslet a položit si otázku kde končí peníze ze zdravotního pojištění?!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).