Hlavní navigace

Neziskové organizace a EET: výjimka pro vedlejší činnost se rozšiřuje

18. 5. 2017

Sdílet

Finanční správa aktualizovala metodiku EET pro neziskové organizace a zvýšila limit pro uplatnění výjimky z povinnosti evidovat tržby pro vedlejší podnikatelskou činnost.

Neziskové organizace, jako jsou například vesnické spolky, obecně prospěšné společnosti či nadace, evidují pouze příjmy z vedlejší podnikatelské činnosti, kterou vyvíjí za účelem podpory své hlavní nepodnikatelské činnosti, a to jen tehdy, přesáhnou-li jejich tržby 300 tisíc korun ročně nebo 5 % celkových příjmů.

Za drobné podnikatelské činnosti považujeme takové, které nejsou významné a nemají potenciál konkurovat podnikatelským subjektům, vysvětlil generální ředitel Finanční správy Martin Janeček s tím, že do limitu jsou zahrnuty výhradně tržby z podnikatelské činnosti uhrazené v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsoby. Tržby hrazené převodem z účtu na účet se do limitu nepočítají.

Neziskové subjekty neevidují příjmy z hlavní nepodnikatelské činnosti, tzn. například členské příspěvky, dary, dotace či výnosy z veřejných sbírek. Pokud neziskový subjekt uspořádá akci, např. výroční ples, hody, oslavy státních svátků, výročí založení obce apod., ze které inkasuje příjmy (vstupné, prodej zboží a služeb) a tato akce souvisí s posláním neziskového subjektu a není vykonávána soustavně, pak ani případný zisk z dané akce není tržbou z podnikání a není nutné ho evidovat.

Podrobnosti k tématu najdete v aktualizované metodice na webu etržeb.

Kompletní informace k EET najdete na našem sesterském serveru Podnikatel.cz

V Metodickém pokynu Generálního finančního ředitelství k aplikaci zákona o evidenci tržeb je sofistikovaný výklad, proč je hranice pro drobnou vedlejší hospodářskou činnost právě 175 tisíc korun za rok. Má-li být nově hranice zvýšena na 300 tisíc korun, pak se jedná o změnu výkladu zákona, nikoliv o změnu zákona samého. Škoda, že zákon, který byl tolik a dlouho ve Sněmovně diskutován, je formulován tak, že bez dalších obsáhlých výkladů není v každodenní praxi aplikovatelný, uvádí Jana Janoušková, daňová specialistka KODAP a upozorňuje, že zákon o EET obsahuje neurčité právní pojmy, které vytváří prostor pro výklady a změny výkladů. Pro toho, kdo má a chce tento zákon dodržovat je to situace značně nepřehledná a komplikovaná. Je-li ukládána zákonem povinnost, pak nechť je uložena srozumitelně a jednoznačně, myslí si daňová specialistka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).