Hlavní navigace

Na jaké triky nejčastěji skočíte zlodějům?

29. 3. 2016

Sdílet

Zloději už dávno nepoužívají jako prostředek na cestě k vašemu majetku jen hrubou sílu a páčidlo. Vedle stále oblíbených metod, jimiž jsou hrubá síla, vrtačka s páčidlem a nových jemných metod jako je například bumping, jsou mezi zloději stále populárnější také převleky a další triky, které často sázejí na anonymitu větších bytových domů a neznalost sousedů. Zloději se neváhají vydávat například za řemeslníky či podomní prodejce, popsal Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Pokud zloděj umí být dost drzý a má převlek, pak nemusí vrtačku a páčidlo ani schovávat. Stačí se vydávat za řemeslníky. Pavlíček připomněl nedávné působení skupiny zlodějů na Praze 7, kteří na chodbě před vykrádaným bytem hlasitě telefonovali a předstírali, že nemají co skrývat. Lidem v domě pak nepřišlo divné, že je v bytě a před ním provoz a hluk.

Další používanou výmluvou, pokud někdo přistihne zloděje při práci nebo na obhlídce, je slušně a klidně pronesená věta, že si dotyčný spletl patro nebo vchod. Takovéto triky fungují, protože obyvatelé větších bytových domů vpouštějí do domu v podstatě každého slušně vypadajícího člověka bez otázky kam nebo za kým jde. Často tak nevědomky napomáhají loupeži, zdůraznil Pavlíček, který vzpomenul i příklad muže ve středních letech, který byl přistižen při vynášení věcí z cizího bytu a jen vysvětlil, že si jde vyzvednout své věci od bývalé partnerky.

Oblíbeným trikem je i přestrojení za prodejce nabízejícího své zboží. Když už ho vpustíte do bytu, není pro něj pak podle Pavlíčka většinou problém odcizit cennosti, telefony, peníze, doklady či klíčky od auta. Zloději mají takovéto loupeže za přítomnosti obyvatel rádi, protože v tu dobu se jim nabízejí právě cenné osobní věci, které lidé mají jinak u sebe mimo domov, dodal.

Další fintou je pak prodej dodatečného zabezpečení dveří, kdy vám zloději namontují  vložku, od níž mají duplikát klíče. Výrobce bezpečnostních dveří byste si proto měli vždy ověřit a informovat se i o tom, zda nabízí služby takto „v terénu“. Podle Pavlíčka se vyplatí i dobré vztahy se sousedy, kteří vám mohou v případě, že se jim nebude něco zdát, pro jistotu zavolat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 3. 2016 11:15

    mirovas (neregistrovaný)

    kdyz prijela parta stehovaku, ze se moje pritelkyne stehuje k nekomu jinymu. Samozrejme mi to nezvedala a az kdyz odjeli tak sem zjistil, ze byli falesni a pritelkyne byla normalne v praci a o nicem nevedela. Odvezli snad polovinu vybaveni bytu :-/ Jak se rika zkusenost k nezaplaceni ...

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).