Hlavní navigace

Na co si dát pozor při shánění bydlení ve starších bytech?

Sdílet

Přírůstek novostaveb různých developerských společností nestíhá pokrýt poptávku po nových bytech. Stále více lidí se tak poohlíží po bydlení ve starších bytech, kde je nabídka obrovská.

Nabídka starších nemovitostí je na pražském trhu dle Asociace pro rozvoj trhu nemovitosti široká. Koupě takových bytů však může nést i rizika.

Často můžete natrefit na starší nemovitost, která je prodávána za mnohem nižší cenu, než za jakou byste pořídili novou. Nízká cena však může být zapříčiněna například zanedbaným stavem daného objektu. Pokud nedochází k potřebným úpravám ani renovacím, hodnota bytu i celého objektu pozvolna klesá a vzrůstá nutnost jeho rekonstrukce. Celková cena bytové jednotky se tak může navýšit o mnoho dodatečných nákladů, říká Denisa Višňovská, partner realitní kanceláře LEXXUS.

Starší byty však také mají své kouzlo. Zpravidla je možné se nastěhovat prakticky ihned a nemusíte čekat na kolaudaci. Někdy bývá byt i částečně vybavený, například kuchyňskou linkou či vestavěnými skříněmi.

Máte také možnost se seznámit se stávajícím společenstvím vlastníků bytových jednotek a s reálnými náklady na provoz. Doporučujeme se před realizací celé transakce se obrátit na nezávislé realitní makléře. Ti odhalí, zda cena odpovídá lokalitě a celkovému stavu nemovitosti. Dále je důležité posoudit její technický stav a prověřit vše po právní stránce, dodává Denisa Višňovská.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).