Hlavní navigace

Lidé s postižením hledají práci těžko. Kde mají největší šanci?

23. 10. 2015

Sdílet

Lidé se zdravotním postižením mají při hledání práce těžší výchozí pozici a mnohem užší výběr. Podle analýzy společnosti Annonce je pro ně určena jen každá padesátá pracovní nabídka a navíc se většinou jedná o nekvalifikovanou práci.

Ačkoli počet pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením (OZP) se meziročně zvyšuje, ke snadnějšímu shánění práce to podle Annonce nevede. Může za to nedostatek vhodných pracovních nabídek, ale i neochota firem nabídnout těmto lidem zkrácené úvazky, o které stojí, uvedla Lenka Černá, výkonná ředitelka inzertního webu a novin Annonce.

Nepříznivou situaci potvrzují i data Úřadu práce ČR (ÚP ČR), podle kterých podíl OZP na celkovém počtu uchazečů o zaměstnání meziročně stoupl z 11,3 na 13 %.

Celkově se ale nezaměstnanost snižuje a zaměstnavatelé vytvářejí více pracovních míst. V září jich bylo108,5 tisíc a z toho desetina vhodná i pro lidi se zdravotním postižením.

Podle dat Annonce nabízejí OZP nejčastěji práci bezpečnostní agentury. Každá šestá pracovní nabídka má být právě od nich. Pozice hlídače je mezi lidmi se zdravotním postižením oblíbená. Nejen, že patří mezi nejčastější nabídky, zároveň se jedná i o druhou nejčastěji poptávanou profesi, dodala Černá.

Lidé s postižením o práci bezpečnostních agentur stojí i přes to, že jde o pozici mimo jejich kvalifikaci. Jen za poslední měsíc jsem se napříč republikou setkala se šesti vysokoškoláky se zdravotním postižením, kteří vzali práci v bezpečnostní agentuře, protože ve svém regionu lepší místo nenašli, vysvětlila Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP).

Nejčastěji se lidem se zdravotním postižením nabízí kromě pracovníků ostrahy také místo prodavače/prodejce a obchodního zástupce.

Zaměstnat OZP přitom může zaměstnavateli přinést daňové výhody, příspěvky na mzdu a na vytvoření tzv. společensky účelného pracovního místa. Zaměstnanec se zdravotním postižením tak může firmě ročně ušetřit zhruba 300 000 korun. Záleží na stupni jeho invalidity, odhadla Potměšilová .

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).