Hlavní navigace

Kam se vydá cena ropy?

12. 4. 2013

Sdílet

Cena ropy brent nyní kolísá kolem 110 USD za barel, zejména kvůli kombinaci poněkud optimističtějších vyhlídek světové ekonomiky (a tedy vyššího očekávaného růstu spotřeby) a trvající napjaté situace na Blízkém a Středním východě. 

Podle analytika České spořitelny Luboše Mokráše výkyvy ceny souvisí především s krátkodobými fluktuacemi nálady trhu vyvolanými aktuálními událostmi (zveřejňovaná data, evropská dluhová krize). Ropa WTI se stále drží o přibližně 10– 20 USD níže kvůli trvajícímu relativnímu přebytku produkce ve vnitrozemí USA a Kanady a nedostatečně logistické infrastruktuře neumožňující dostatečný objem dopravy na pobřeží mexického zálivu, vysvětlil Mokráš.

Podle něj se v krátkém horizontu (1 měsíc) se zásadnějším posunem ceny nepočítá. Zotavování světové ekonomiky by mělo pomoci držet cenu na aktuálních úrovních a případně (při dalších povzbudivých údajích) může podpořit růst ceny. V regionu Blízkého a Středního východu nečekáme v dohledné době uklidnění, takže by se měla nadále držet riziková prémie a možné je i její zvýšení, uvedl Mokráš s tím, že dalším faktorem ovlivňujícím potenciálně cenu ropy jsou extrémně uvolněné měnové politiky hlavních centrálních bank a s nimi související přebytek likvidity na finančních trzích. Tato likvidita může příležitostně směřovat také do nákupu ropy a může tedy podporovat růstové trendy. Momentálně tedy převažují rizika směrem k vyšší ceně ropy, dodal.

Pro střednědobý výhled (6 měsíců) je podle Mokráše klíčovým faktorem ovlivňujícím dlouhodobý vývoj cen ropy  trvale očekávané tempo růstu světového hospodářství a v jeho rámci obzvlášť výkonnost rozvíjejících se ekonomik (především Číny). Očekáváme pokračování relativně pomalého růstu ve světě s pouze velmi pozvolným zotavováním. Z toho plyne očekávatelný relativně pomalý růst poptávky po ropě. Produkce ropy roste nečekaně rychle především díky rozvoji těžby z alternativních zdrojů v Severní Americe. Riziková prémie k ceně ropy způsobená neklidem v oblasti Středního východu (především Írán, částečně Irák a Sýrie) by měla trvat další měsíce, řekl Mokráš a dodal, že případná eskalace napětí kolem Íránského jaderného programu by mohla mít extrémně negativní dopady, podle něj například zdražení ropy až o 150 dolarů za barel v případě úspěšné blokády Hormuzského průlivu. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).