Hlavní navigace

Jakou mají dovolenou ve světě?

Sdílet

V České republice mají zaměstnanci právo čerpat alespoň 20 dní dovolené ročně. Další dny volna jsou pak získávány například formou benefitů. Týdny volna navíc mají i učitelé.

V zahraničí je ale situace jiná. V Polsku je zaveden systém, kdy délka dovolené souvisí s počtem odpracovaných let. Na Slovensku se dovolená prodlužuje ze 4 týdnů na 5 týdnů u těch zaměstnanců, kteří mají odpracováno více než 15 let. V Evropské unii zaměstnavatelé často nabízejí dovolenou i nad rámec zákona, ve Skandinávii mívají běžně lidé šest týdnů placeného volna, vypočítává Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

V Asii je ale dovolená velice krátká. Například v Japonsku zavedli dovolenou v délce 4 týdnů až po četných sebevraždách z přepracování. Mnozí obyvatelé asijských zemí však dovolenou nechtějí čerpat, i když na ni mají nárok, protože je v nich hluboce zakořeněná odpovědnost vůči celku. To často vede k nemocem z přepracování, říká Tomáš Surka.

Spojené státy mají jednu z nejmenších regulací trhu práce a povinná dovolená zde neexistuje vůbec. Tady záleží jen na tom, jak se domluví zaměstnanec a zaměstnavatel. Asi každý čtvrtý zaměstnanec v USA nemá nárok na placenou dovolenou, často ho získá až po odpracování nějaké doby u konkrétního zaměstnavatele. Asi 40 % obyvatel má méně než 11 dní dovolené za rok. Pouze něco málo přes 10 % obyvatel si užívá 25 dnů dovolené, uvádí Tomáš Surka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 7. 2016 22:21

    Tomáš Marný

    ve které jsem kdysi pracoval, byla dovolená 6 týdnů a lidi si tam běžně brali 5 týdnů vcelku, pochopitelně bez nějakého trčení na firemním mailu nebo telefonu. Zatímco dnes je u české firmy lidem naznačováno, že pokud si vezmou vcelku více jak 14 dní, znamená to, že jsou postradatelní :-(.

  • 14. 7. 2016 17:04

    V.Mlich (neregistrovaný)

    V JZD Slušovice platilo jiné pravidlo: Pokud provoz po pár týdnech nepřítomnosti vedoucího začal zadrhávat, znamenalo to, že je špatný vedoucí, že si to neumí zařídit.

  • 14. 7. 2016 17:34

    V.Mlich (neregistrovaný)

    Zákoník práce by měl akorát garantovat, že zaměstnanec si může kdykoliv vybrat X týdnů volna. Ale když nepracuje, neměl by dostávat žádnou mzdu. Teď mu ve skutečnosti na dovolenou spoří zaměstnávatel tím, že mu celý rok vyplácí méně, než vydělá, čímž zákon dělá ze zaměstnance blbečka, co není schopný si ani naspořit na dovolenou, a zaměstnavateli dává příležitost oškubat ho tím, že mu spoří víc, než mu nakonec dá.

  • 1. 9. 2016 12:54

    Natcz (neregistrovaný)

    Ve světě to mají některé státy super.. ale když se nad tím zamyslíme, Česko na tom není zase tak špatně. I když máme většinou jen 4 týdny dovolené, dá se toho stihnout poměrně dost.
    I za pár dnů se dá stihnout koupání v moři a nebo projet památky po ČR a SR. :)

    https://slevoking.cz/bestsellery

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).