Hlavní navigace

Jak sepsat závěť?

18. 8. 2016

Sdílet

Aby dědické řízení proběhlo bez problémů je potřeba znát pravidla pro sepsání závěti i pro samotné odkazování majetku.

Jak správně sepsat závěť?

Závěť můžete sepsat ručně nebo v jiné písemné podobě nebo se obrátit na notáře. Aby závěť byla platná, musí obsahovat přesné datum sepsání a vlastnoruční podpis. V případě, že pořizovatel nesepíše závěť vlastní rukou, musejí být při podpisu přítomni dva svědci, kteří potvrdí, že podepisující jednal z vlastní vůle, uvedl advokát Jan Mandát, který poskytuje služby pro společnosti Senior safe.

Dále můžete sepsat i dědickou smlouvu, kterou uzavírá zůstavitel s dědici. Od této smlouvy nemůžu jednostranně odstoupit jako od závěti.

Kdy závěť sepsat?

Kdy je správný čas na sepsání závěti? Zodpovědět tuto otázku může pomoci fakt, že v ní můžete odkazovat pouze svůj majetek. Společnou závěť manželů není možné uzavřít.

Sepsání závěti k ničemu nezavazuje. Se svým majetkem mohou senioři i nadále libovolně nakládat. V případě, že se senior rozhodne něco ze svého vlastnictví prodat nebo darovat, může tak beze strachu učinit, uvedl Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe.

Je možné závěť změnit?

I po sepsání závěti máte právo ji změnit. Pokud jste ji sepsali vlastní rukou, můžete ji jednoduše zničit. Pokud ji nemáte u sebe, můžete sepsat její odvolání – buď sami nebo u notáře. V případě úmrtí platí, že nová závěť ruší tu předchozí, proto je nutné do každé závěti uvádět datum jejího sepsání.

Koho je možné do závěti zahrnout?

Do závěti můžete zahrnout kohokoli bez ohledu na to, zda je či není z vaší rodiny. Nesmíte ale zapomenout na tzv. neopomenutelného dědice. Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele, popřípadě jejich potomci. Nezletilý dědic má právo dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu, zletilý dědic má pak právo na čtvrtinu svého zákonného dědického podílu, uvedl Mandát.

Pokud si nepřejete odkázat majetek zákonnému dědici, musíte situaci řešit jen vyděděním. To lze ale použít jen z důvodů, které vymezuje zákon.  Patří mezi ně například situace, kdy vám dědic neposkytl potřebnou pomoc v nouzi, neprojevuje o vás opravdový zájem, byl odsouzen za trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze, nebo pokud vede trvale nezřízený život.

Jaké poplatky očekávat?

Pokud sepíšete závěť vlastní rukou, nic vás to stát nebude. Obrátíte-li se na notáře, zaplatíte poplatek, který je pro sepsání závěti, listiny o vydědění nebo odvolání těchto listin jednotný a činí 1500 Kč. Notáři nabízejí i další služby, jakými jsou například uschování závěti (800 Kč) apod. Další poplatky jsou pak spojené se samotným dědickým řízením a stanovují se podle výše majetku. Při hodnotě majetku 100 000 Kč činí poplatek 2 % z částky, při objemu 100 000 až 500 000 Kč je to 1,2 %. Procentní sazba tedy klesá se zvyšující se částkou majetku. Na odměně notáři se dědicové podílejí v poměru majetku, který zdědili, dodal Mandát.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).