Hlavní navigace

Jak se bránit zlodějům?

Sdílet

Hlavní sezóna zlodějů začíná v létě. Zloději jdou především po cennostech, hotovosti a elektronice. Vloupání do bytů je nejčastější v Praze a ve větších krajích, jako je Středočeský či Moravskoslezský kraj. Podle statistik, které zveřejnila Policie ČR, vykradli zloději v roce 2015 přes 1760 bytů v Praze, 1000 domácností ve Středočeském kraji a 800 bytů v Moravskoslezském kraji. Československá obchodní banka připravila ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou několik tipů, jak si dát na zloděje pozor a vyhnout se tak nepříjemným situacím.

Nic neříkat

Ačkoli se na dovolenou těšíte, vyvarujte se tomu, abyste širokému okolí sdělovali datum dovolené. Lidé si často nedávají pozor, komu o své dovolené říkají. Největší nebezpečí představují sociální sítě. Dnes je běžnou praxí, že lidé sdílejí fotografie z dovolené v reálném čase. To je pro zloděje doslova pozvánka k vám domů. Pokud jste fanouškem sociálních sítí, pak doporučuji sdílet zážitky z dovolené raději až zpětně, varuje Petr Vosála, manažer útvaru Digitální kanály ČSOB.

Pozor byste si ale měli dávat i v autobuse či restauraci, kde váš hovor může kdokoli zaslechnout. Obětí vloupání se ale samozřejmě můžete stát i v případě, že nic nepodceníte.

Pozor na auto

Automobily mají zloději v hledáčku celoročně. Podle Policie ČR je měsíčně vykradeno 1960 aut. Nejsnazší práci mají zloději ve chvíli, kdy necháte auto na nehlídaném parkovišti, například u koupaliště, zoo, ale i na hudebním festivalu. Rizikové je ale i nechávat auto delší dobu zaparkované na jednom místě, právě z důvodu dovolené a vaší nepřítomnosti ve městě.

Kolo ani na terásku

Kolo patří mezi velice populární zboží, na které se zloději zaměřují. V roce 2015 bylo ukradeno 7000 kol, z toho třetina v letních měsících. I kola se nejvíce kradou v hlavním městě. Nejčastěji se tak děje před obchodem či restaurací. Stačí, abyste kolo na chvíli opřeli a zašli si do obchodu pro zmrzlinu a zloděj okamžitě využije šance.

Nejlépe krádeži předejdete, pokud při zabezpečování kola použijete správnou techniku. Nejlepší je k pevné překážce uzamknout rám kola včetně vidlice, a to vždy, když se od kola vzdálíte byť jen na chvilku. Podmínkou je také kvalitní zámek, radí Radim Wasserbauer z ČSOB Pojišťovny.

Další variantou je zapsat si kolo do registru policie. Poté totiž obdržíte značku Městské policie a ta může zloděje v některých případech odradit.

Vykradené chaty

Na vykrádání chatových oblastí se zloději zaměřují spíše v zimních měsících, kdy je větší pravděpodobnost, že se nepotkají s majitelem. Najdou se ale samozřejmě i výjimky. Hlavně u víkendových stavení se často stává, že větší škodu zloděj způsobí, když se snaží dostat dovnitř. Vylomené okenice nebo rozbité dveře přijdou majitele na víc, než je hodnota odcizených věcí. Často se může škoda pohybovat v řádech tisíců korun, upozorňuje Radim Wasserbauer z ČSOB Pojišťovny

Nejohroženější jsou lokace jako Středočeský a Liberecký kraj, Plzeňsko a Jižní Čechy jsou v těsném závěsu. Z chat přitom zpravidla nemizí drahé nebo luxusní věci, nejvíce škody utrpí objekt samotný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).