Hlavní navigace

Jak odečíst z daní poskytnuté dary?

26. 8. 2010

Sdílet

V případě, že jste poskytli dar, můžete jeho hodnotu uplatnit jako nezdanitelnou část základu daně z příjmu. Od základu daně lze odečíst dary poskytnuté:

  • obcím,
  • krajům,
  • organizačním složkám státu,
  • právnickým osobám se sídlem na území České republiky, jakož i právnickým osobám, které jsou pořadateli veřejných sbírek podle zvláštního zákona.

Účely, na které lze darované prostředky odečíst, jsou taxativně vymezeny v zákoně a zahrnují právě humanitární a charitativní účely. Celková hodnota darů za zdaňovací období musí:

  • podle § 15 odst. 1 zákona u poplatníků, kteří jsou fyzickými osobami, přesáhnout 2 % ze základu daně anebo činit alespoň 1 000 Kč. Maximálně lze odečíst 10 % ze základu daně.
  • podle § 20 odst. 8 zákona u poplatníků, kteří jsou právnickými osobami, činit alespoň 2 000 Kč. U darovaného majetku je hodnotou daru maximálně zůstatková cena hmotného majetku (§ 29 odst. 2) nebo hodnota zachycená v účetnictví podle zákona o účetnictví u ostatního majetku. Celkem je možné odečíst nejvýše 5 % ze základu daně sníženého podle § 34 zákona. Odpočet však nemohou uplatnit poplatníci, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání.

Dary musí poplatník prokázat dokladem, který obsahuje informace o tom, kdo je příjemcem daru, jaká je jeho hodnota, účel, předmět na který byl dar poskytnut i datum darování. I bez potvrzení konečného příjemce mohou finanční úřady uznat poskytnutí peněžního daru, pokud poplatník doloží (např. příkazem k úhradě a výpisem z bankovního účtu, podacím potvrzením poštovní poukázky, příjmovým dokladem apod.), že finanční prostředky byly poukázány na povodňový bankovní účet, zřízený k účelu veřejné sbírky, která je zaevidována v centrální evidenci veřejných sbírek vedené Ministerstvem vnitra, uvedlo Ministerstvo financí ČR s tím, že podobný postup je možné uplatnit také u zaměstnavatele při ročním zúčtování záloh t.j. nevyžadovat podle § 38l odst. 1 písm. a) zákona předepsaný doklad – potvrzení příjemce daru nebo jeho zákonného zástupce anebo pořadatele veřejné sbírky o výši a účelu daru.

Toto potvrzení může být nahrazeno např. příkazem k úhradě a výpisem z bankovního účtu, podacím potvrzením poštovní poukázky, příjmovým dokladem, apod. Z předložených dokladů musí být vždy patrno, že finanční prostředky byly poukázány na povodňové bankovní účty zřízené v souladu se zákonem č. 117/2001 Sb., sdělilo k postupu ministerstvo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).