Hlavní navigace

Hlasy volající po delší době trvání devizových intervencí sílí

14. 4. 2014

Sdílet

Zdá se, že koruna bude v režimu devizové intervence pravděpodobně déle než jen do začátku příštího roku, jak se dosud předpokládalo. Členové rady České národní banky se totiž vyjadřují v tom smyslu, že inflační tlaky jsou nižší, než jaké byly predikovány.

Po guvernérovi Miroslavu Singerovi, který se očekávanému opuštění intervenční strategie vyjadřoval v minulém týdnu, se dnes této problematiky ve svém vystoupení na Žofínském fóru dotkl i člen bankovní rady Lubomír Lízal. Podle něj intervenční závazek proti silné koruně potrvá déle než do začátku příštího roku, jak centrální banka signalizovala na únorovém jednání bankovní rady, kdy byla projednávána nová inflační prognóza. Hlavním důvodem posunu je podle Lízala méně inflační oživení v Evropě. Jedná se tak o další ze signálů, že závazek ČNB bude podle našeho scénáře trvat až do poloviny roku 2015, uvádí hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 4. 2014 17:40

    lojza (neregistrovaný)

    "jsou nižší, než jaké byly predikovány"
    ono když jsou experti ČNB rádi, když odhadnou aspoň znaménko, tak je to těžký... Bohužel ekonomické pokusy na lidech zakázaný nejsou.

  • 14. 4. 2014 18:05

    MoB (neregistrovaný)

    Nemohli by si páni bankéři provádět své ekonomické hokusy pokusy v Excelu? Naserou tím podstatně méně lidí...

  • 15. 4. 2014 9:29

    Mo (neregistrovaný)

    Totiž jak ČNB avízovala ukončení devizových rezerv tak podle ihned si řada podniků nabrala půjčky aby je převedla do korun a po předpokládaném posílení koruny je zase vyměnila zpět za eura, vrátili nízkoúročenou půjčku a rozdíl strčily do kapsy.
    Všechny tyto spekulanty teď ČNB znovu poškodí. Protože těm začnou na těch půjčkách naskakovat úroky po delší dobu a nebo dokonce dojde i na sankce. A tak opět naše ČNB našla další způsob jak zhoršit sizuaci našich podniků a ještě více poškodit českou ekonomiku. Viz:
    "Díky slibu, že přinejmenším do konce roku bude držet kurz na úrovni 27 korun za euro, zaznamenávají české banky větší zájem o úvěry v cizí měně. Ty nyní tvoří více než šestinu všech půjčených peněz, což je nejvíc od roku 2002."
    http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-61915960-banky-pujcuji-vice-penez-v-eurech-firmy-chteji-vydelat-na-snaze-cnb-oslabit-korunu

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).