Hlavní navigace

EU si chce posvítit na korporace, které se vyhýbají daním

10. 3. 2016

Sdílet

Členské státy EU si budou vyměňovat klíčové informace pro stanovení korporátní daně a nadnárodní skupiny budou muset povinně reportovat vybrané informace. Opatření by měla zavést směrnice, na jejímž návrhu se dohodla Rada EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN).

Výměna informací i povinný reporting by podle ministrů financí zemí EU měl přispět k tomu, aby nadnárodní koncerny platily daně tam, kde vytvořily své zisky. Směrnice by tam měla zamezit agresivnímu daňovému plánování, hlavně zneužívání převodních cen mezi spojenými osobami. Návrh má navázat na projekt OECD BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) a na multilaterální dohodu z letošního ledna. ČR předložený návrh rovněž podpořila.

Stejně jako v boji s úniky na DPH je těsná mezinárodní spolupráce nezbytná i pro efektivní boj s úniky na daních z příjmů. Dnešní dohoda nám významně pomůže eliminovat praxi, kdy si spřízněné subjekty ve vzájemných transakcích upravují ceny tak, aby zdanitelné zisky plynuly do zemí s nižší mírou zdanění, uvedl k novince ministr financí Andrej Babiš s tím, že proti vyvádění zisků do daňových rájů bude Finanční správa ČR bojovat i prostřednictvím pokračující kontrolní akce na národní úrovni, v rámci které už se doměřily daně za více než 170 mil. Kč.

Babiš opět neopomněl na setkání zdůraznit důležitost metody reverse charge (rozšíření metody přenesení daňové povinnosti), kterou považuje v boji proti podvodům v DPH za klíčovou.

Komisař Moscovici ve své reakci potvrdil, že Akční plán Komise o DPH, který Evropská komise připravuje, nechá možnost pro pilotní projekt otevřenou. Babiš totiž už v minulosti navrhoval, aby pilotní projekt probíhal právě i v ČR.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).