Hlavní navigace

Česká republika lídrem v oblasti golfu

23. 4. 2008

Sdílet

Východní Evropa má jednoznačného lídra v oblasti golfu – Českou republiku. Více než 68 procent všech hráčů ze subregionu Východní Evropa se golfu věnuje právě v této zemi. Vyplývá to ze studie Europe, Middle East and Africa Golf Benchmark Survey 2007 (GBS), kterou pravidelně připravuje celosvětová síť poradenských společností KPMG. Do studie bylo zahrnuto celkem 1 500 golfových hřišť ze 48 států.

Studie ukázala, že jednoznačným lídrem ve východní Evropě je Česká republika. Do subregionu Východní Evropy byla Česká republika zařazena spolu s Bulharskem, Chorvatskem, Estonskem, Maďarskem, Lotyšskem, Litvou, Polskem, Rumunskem, Slovenskem, Slovinskem a Srbskem. Právě u nás majitelé provozují 50 procent hřišť z celého tohoto subregionu. Rychlý rozvoj golfu a především poptávku po něm potvrzuje i vývoj v uplynulých pěti letech. Za toto období vzrostl počet hřišť v naší zemi dokonce o 90 procent na aktuálních 74 v závěru roku 2007.

Region východní Evropy v sobě skrývá velký potenciál a golf se v této oblasti těší stále větší popularitě. Za uplynulých pět let se počet golfových hřišť zvýšil o 78 procent na současných 141 a počet registrovaných hráčů se vyšplhal na 51 566 golfistů, což v porovnání s rokem 2003 znamená nárůst o celých 124 procent.

Samotný region však i přes rapidní rozvoj stále zaostává za evropským průměrem. Například počet registrovaných hráčů na jedno hřiště se v průměru pohybuje okolo 365. To je však stále o 50 procent méně než je evropský průměr.

V poptávce po golfu hraje opět přední roli Česká republika, a to s 68 procentním podílem na celkovém počtu hráčů. Následuje Slovinsko s 12 procenty. Za uplynulý rok se navýšil počet hráčů v České republice o bezmála sedm tisíc registrovaných golfistů. Oblíbenost golfu roste výjimečným tempem a oddává se mu stále více sportovních nadšenců.

K rozšíření sportu mezi další hráče přispívá nejen větší zájem médií a rostoucí disponibilní příjmy provozovatelů, ale pomáhá mu také větší finanční dostupnost. Studie celosvětové sítě poradenských společností KPMG ukázala, že mezi východoevropskými hřišti je 24 procent těch, které nevyžadují žádný vstupní poplatek pro různé typy členství. Na ostatních hřištích si musí milovníci golfu připravit částku v průměru 1 831 eur, což je přibližně o čtvrtinu méně, než zaznamenal u vstupního poplatku loňský průzkum. Také průměrný roční členský příspěvek klesl za uplynulé období o 37 eur na současných 691 eur.

Důležitou součástí cenové politiky provozovatelů golfových hřišť je poplatek za hru – tzv. green fee. V průměru nejvíce vydají milovníci golfu v Maďarsku. Tam průměrný poplatek činí 43 eur ve všední den a 59 eur o víkendu při hře na osmnáctijamkovém hřišti. Z tohoto pohledu je Česká republika mnohem dostupnější. Green fee zde v průměru golfisty přijde na 25 eur ve všední den a 33 eur za některý z víkendových dnů.

Ceny se v České republice liší i u vstupního a členského poplatku. U mnoha renomovaných golfových klubů například v západních Čechách nebo blízko Prahy se cenová škála pohybuje mezi 4 000 až 9 000 euro u vstupního poplatku a kolem 1000 euro u ročního poplatku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).