Hlavní navigace

Ceny průmyslových kovů razantně šplhají nahoru

29. 7. 2009

Sdílet

Na trhu s hliníkem byl zaznamenán růst jeho cen jedenáct dní po sobě, což se stalo poprvé od roku 1986. Za posledních čtrnáct dní jeho cena poskočila vzhůro o 18 %. Ceny mědi dosáhly svého devítiměsíčního maxima (Graf 1). Ceny ostatních průmyslových kovů jsou na tom obdobně. LME index, který se skládá z cen šesti základních průmyslových kovů, vzrostl tento rok již o 55 %.

<image original=„no“ id=„3036“ align=„center“ />

Čím je tento vývoj dán? Obecná odpověď je, že globální ekonomika se pravděpodobně zotaví dříve, než se původně předpokládalo. Jednoznačná tvrdá data podporující tuto tezi sice nejsou, avšak mnoho dílčích indikátorů a ukazatelů sentimentu budoucí růst předvídá. Např. britská ekonomika vykázala v druhém kvartálu tohoto roku mezikvartální pokles HDP jen o 0,8 %. Případný budoucí růst světové ekonomiky by znamenal mohutné obnovení průmyslové výroby, která nejvíce spotřebovává průmyslové kovy a která je na fázi hospodářského cyklu citlivější než ekonomika jako celek. To indikuje budoucí zvýšení poptávky po průmyslových kovech a tedy i budoucí zvýšení jejich cen. Dopředu hledící obchodníci proto v očekávání růstu cen kovy nakupují již nyní, čímž se jejich cena zvyšuje už teď.

Růst cen kovů v posledních dnech je ale dán i slabým dolarem. S průmyslovými kovy, stejně jako s většinou ostatních komodit, se totiž obchoduje právě v amerických dolarech. Depreciace dolaru znamená pro dolarové cizozemce faktické zlevnění komodit, po kterých proto roste poptávka a jejichž dolarová cena díky tomu roste.

Velký podíl na růstu cen průmyslových kovů má Čína. Její hrubý domácí produkt totiž dokázal růst v prvním kvartálu meziročně o 6,1 % a ve druhém kvartálu pak dokonce o 7,9 % meziročně. Velká ekonomická aktivita v Číně žene nahoru světovou poptávku po kovech. Je to právě Čína, která velmi razantně doplňuje své zásoby průmyslových kovů.

Jaký se dá očekávat vývoj do budoucna? Např. ekonomové americké banky JPMorgan se domnívají, že ceny průmyslových kovů dále porostou, tak jak se bude zotavovat světová ekonomika. I výhled dolaru není právě růžový, což také hovoří pro udržení růstu cen zmíněných kovů. Je zde však určité riziko, že Čína po doplněných svých zásob svou poptávku po průmyslových kovech značně omezí, což by samozřejmě vyvolávalo tlak na pokles jejich cen.

Každopádně investice do komodit zůstávají poměrně rizikové, ačkoliv rozkolísanost jejich cen se v posledních měsících postupně spíše snižuje. Investice do průmyslových kovů může být vhodná pro někoho, kdo chce diverzifikovat své portfolio různými třídami aktiv. Korelace průmyslových kovů s akciovými trhy je ale značná, a proto to s tou diverzifikací není tak horké. Svést se na vlně rostoucích cen průmyslových kovů lze proto doporučit spíše zkušenějším investorům, kteří jsou ochotni akceptovat zvýšené riziko. Odměnou za podstoupené riziko může být výnos v řádech desítek procent za několik měsíců.

Autor: Petr Hlaváč, analytik společnosti X-Trade Brokers

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).