Hlavní navigace

Akademické tituly už u nás nemají takovou váhu jako dříve

Sdílet

Češi běžně používají u svého jména akademický titul, pokud jej mají. Někteří dokonce studují jen proto, aby titul měli. V současné době už však vysokoškolské vzdělání není nejdůležitější pro kariéru. Mnoho lidí si v Česku myslí, že se vysoké školy studují jen kvůli získání titulu. Přispívá tomu také situace ve státní správě, kde pracovníkům často nezbývá, než si vysokoškolské vzdělání doplnit, pokud nechtějí přijít o svou práci, nebo když chtějí povýšit, říká Erika Hejčová z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Například ve státech západní Evropy je ale praxe jiná. V Dánsku jdou mladí lidé na vysokou školu, aby studovali obor, který je zajímá, a prohloubili si tak své znalosti. U nás to slýchávám méně, uvádí Erika Hejčová.

Při výběru zaměstnání pak nehraje titul až takovou roli. Například lékař musí mít titul z medicíny vždy. V oblastech jako IT, strojírenství či výroba ale titul při výběru kandidátů není důležitý.

V České republice je také běžné, že lidí své tituly uvádějí na vizitky a používají je i v situacích, kdy to není důležité. Nadpoloviční většina lidí souhlasí s uváděním titulu na vizitky. Mají pocit, že získají jakousi výhodnější pozici před člověkem, se kterým jednají nebo přijdou do styku, podotýká Erika Hejčová.

Postupně se však u nás začíná objevovat zahraniční trend, na základě kterého se tituly na vizitky již neuvádějí. Výjimkou jsou opět lékaři, nebo absolventi prestižních škol.

V mnoha firmách uchazeč spíše než titulem zaboduje tím, že zná cizí jazyky. Až 90 % společností uvádí angličtinu jako jednu z podmínek pro přijetí. Znalost jazyků hraje stále zásadnější roli, protože v Česku rozvíjí své podnikatelské aktivity mnoho zahraničních investorů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 6. 2016 13:04

    milan m (neregistrovaný)

    Můj pohled na věc je že titul degradovali soukromé školy typu UJAK. Protože se ukazuje že když přijde někdo z takové školy tak je to jen marketing pro toho člověka, aby se prodal na trhu práce, ale jeho kvality jsou krutě nízké. UJAK si honí triko jak mají úspěšně absolventy, no jasně protože to jsou lidi co vysokou neměli a aby mohli postupovat v kariéře tak zvolí nejjednodušší školu, aby je neomezovala a aby jim otevřela dveře, takže je to win win.

  • 10. 6. 2016 7:12

    tutenpes (neregistrovaný)

    když ho dokážete vyměnit za peníze, jinak jsou to vyhozené peníze a promarněný čas. Ovšem někteří politici, nixmochři (Benda) se bez něj neobejdou. Vzpomínám na jednoho traktoristu, kterého posadili do předsednictví senátu, titul si vyrobil a dost dlouhou dobu úspěšně řídil senát. Dali ho tam proto, že momentálně nebyl nikdo, kdo potřeboval trafiku, ale když se objevil, tak se traktorista zakousl do židle a nechtěl sesednout.
    Ještě Vančura - cituji nepřesně: Znal jsem jednoho profesora a doktora dvojího práva, muže vzdělaného, ve slovních půtkách a disputacích nepřekonatelného, který nedokázal souvisle vyslovit číslo své plovárenské kabiny. Od té doby soudím, že vzdělání tohoto druhu je lidem spíše na obtíž, - pravil Antonín.
    Ale nezoufejte, politologů, nebo 20ti letých znalců historie, či veškerých kritiků a dobročinitelů není nikdy dost.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).