Hlavní navigace

Nový trend na realitním trhu – krátkodobé pronájmy přes Airbnb

Obliba krátkodobých pronájmů nemovitostí v Česku roste. Moderní internetové platformy zajistí nejen dostatečnou poptávku ze strany hostů, ale také garanci pro případ poškození bytu.
6. 4. 2016

Sdílet

Více než třetina bytů v Česku slouží k pronájmu a vzhledem k rostoucímu trhu s nemovitostmi bude lidí, kteří chtějí svůj volný pokoj, byt nebo dům proměnit v dobrý výdělečný obchod, přibývat. Mezi takové patří třeba grafička Lenka Schýbalová, která vlastní volný byt v Praze.

„Bydlím v Kladně, v Praze mi ale zůstal byt po rodičích, tak jsem se rozhodla ho pronajmout. Ze začátku jsem se rozhodovala mezi dlouhodobým a krátkodobým pronájmem. Při sepsání negativ a pozitiv v podobě bezpečí, rizik a pohodlnosti ale nakonec zvítězila jednoznačně druhá varianta. Díky krátkodobým pronájmům získávám nejen vyšší finanční obnos, ale také neustálou kontrolu nad bytem s garancí proti poškození,“ říká Lenka.

O krátkodobém pronájmu turistům uvažují stále více majitelé zařízených bytů v širším centru českých měst. Největší koncentrace pronajímatelů se buduje v Praze, ale výjimkou není ani Brno, Liberec nebo Karlovy Vary.

A nemusí se jednat čistě jen o luxusní byt či apartmán. „K hostitelství není potřeba vlastnit palác. Čím dál více lidí si například pořídí byt, který má o místnost navíc, než by potřebovali. Tu pronajímají a často z toho potom platí náklady na celý byt,“ vysvětluje Václav Gráf, Market Manager Airbnb pro Českou republiku.

Efektivní správa díky moderním technologiím

Moderní internetové platformy nabízí nejen dostatečnou poptávku ze strany hostů, respektive cestovatelů, ale také efektivní správu.

„Najít nájemce nebylo ze začátku jednoduché, ale po krátkém průzkumu trhu jsem narazila na Airbnb, které zprostředkovává krátkodobé pronájmy, a v databázi má miliony ověřených uživatelů. Proces vytvoření nabídky byl navíc velmi rychlý – vložila jsem fotografie svého bytu, zadala cenu a během chvíle se už mohli hlásit zájemci,“ popisuje svůj vstup do světa krátkodobých pronájmů Lenka Schýbalová.

Celý obchod máte neustále pod kontrolou a navíc si vy sami vybíráte, koho vpustíte do svého bytu. „Mám vždy možnost si prohlédnout profil uživatele a popřípadě se doptat na další informace, pokud mi něco není jasné. Navíc díky hostitelské záruce jsem kryta vůči škodám na majetku do výše jednoho milionu dolarů,“ dodává Lenka, pro kterou je bezpečí a ochrana majetku velmi důležitá.

Garanci zajišťují samotné internetové platformy. „Přes naši platformu již cestovalo více než 70 milionů lidí a půlka z nich ji využívá opakovaně. To jen dokazuje spokojenost našich zákazníků. Naše oddělení funguje 24 hodin denně a je neustále k dispozici při řešení případných problémů,“ říká Václav Gráf z Airbnb.

Garance je také jedna z důležitých aspektů, proč se lidé nakonec rozhodnou upřednostnit krátkodobý pronájem před dlouhodobým. Jaké jsou ty ostatní?

Krátkodobý versus dlouhodobý pronájem

Lenka svůj byt pronajímá celoročně. Poněkud odlišně řeší využití svého bytu její kamarádka Jana. „Jana bydlí již několik let sama. Na Vánoce ale vždy odjíždí za svojí rodinou do Lisabonu a právě v této době nabízí svůj byt k pronájmu. Zájem mají především hosté ze zahraničí, kteří v Praze tráví svátky,“ popisuje Lenka.

„V tom je krása krátkodobých pronájmů. Díky tomu, že poskytujete svoji nemovitost třeba jen v průběhu léta nebo Vánoc, využíváte ji na maximum. V těchto obdobích navíc panuje nízká poptávka po dlouhodobých pronájmech, nejsilnější část sezóny však mají právě pronájmy krátkodobé,“ vysvětluje Gráf.

Existuje ale mnohem více rizikových faktorů dlouhodobých pronájmů, které lze touto cestou eliminovat. Dalším z nich jsou neplatiči a řešení problémů s vystěhováním nedůvěryhodných nájemníků. Díky profilům a referencím zákazníků na internetových platformách se podobným situacím vyhnete.

Třešinkou na dortu je pak příjemný finanční přivýdělek a ten nebývá malý. Průměrná cena ubytování přes službu Airbnb činí 61 eur za noc (zhruba 1 649 korun). Jen v širším centru Prahy se tak roční příjmy mohou pohybovat v násobcích dlouhodobých pronájmů.

Pronajímat bez starostí

S rostoucím trendem krátkodobých pronájmů v Česku přibývá také specializovaných společností, které zajišťují jejich kompletní servis.

„Pravidelné dojíždění z Kladna do pražského bytu pro mě začalo být časově náročné. Začala jsem proto využívat služeb specializované agentury. I když si odeberou malý procentuální podíl na měsíčním příjmu, jsem velmi spokojená, protože nejen že hosty uvítají a předají jim klíče, ale také za mě vyřizují veškerou okolní administrativu a hlavně úklid bytu, aby byli příští hosté spokojeni,“ vyjadřuje své nadšení Lenka Schýbalová.

Procentuální sazba servisních firem se pohybuje okolo 15 až 20 procent z ceny rezervací. „Provizi si však účtujeme pouze za předpokladu, že se nám podaří v každém měsíci dosáhnout minimální výše výnosů, která se určí při podpisu smlouvy. Nedosáhneme-li této výše, pak je naše provize nulová. Tímto klientům poskytujeme jistotu stálého příjmu i v době snížené poptávky a zároveň jsme tak motivováni k dosažení co nejvyšších výnosů,“ uvádí Jakub Pokorný, zástupce jedné ze specializovaných servisních společností.

S klidnou hlavou tak můžete nechat byt na starost jiným. Servisní společnosti se mohou o váš byt postarat opravdu od začátku do konce. „Před realizací investice nejprve nezávazně posoudíme vhodnost bytu ke krátkodobým pronájmům. Následně se postaráme o všechny činnosti související s krátkodobým pronajímáním a majitelé tak získají nadstandardní příjem bez nutnosti osobní angažovanosti. Naše služby zahrnují kromě jiného i koordinaci úklidů, předání klíčů, ale i splnění všech regulatorních požadavků a udržování bytu v bezvadném stavu,“ uzavírá Pokorný.

Více informací o hostitelství přes Airbnb najdete zde

Chcete se osobně setkat se zástupci Airbnb a dozvědět se více?

Navštivte Airbnb meetup ve středu 20. dubna nebo 27. dubna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).