Hlavní navigace

Nejčastější mýty o životním pojištění

Česká asociace pojišťoven (ČAP) vyhlásila letošní únor měsícem životního pojištění. Počínaje tímto měsícem probíhá informační kampaň „Pojisti život“, jejíž cílem je srozumitelně vysvětlit význam životního pojištění a vyvrátit různé mýty, které o něm kolují.
18. 2. 2008

Sdílet

Přestože segment životního pojištění v loňském roce poskočil na celkové předepsané pojistné 53,9 miliard korun, což je meziročně o více než 14 procent, spousta lidí se v nabídkách pojišťoven orientuje jen obtížně. Není divu – produktů na trhu je mnoho a pojišťoven také. Nicméně běžně dostupné informace, se často různí a mohou být pro běžného občana nesrozumitelné. Portál www.pojistizivot.cz chce především zájemcům o životní pojištění ale i stávajícím klientům pojišťoven orientaci v problematice ulehčit.

Pojisti zivot

Nejen spoření

„Lidé si velmi často pletou účel sjednání životního pojištění,“ vysvětluje výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora. „Jeho podstatou je zabezpečit sebe a své blízké pro případ nečekané životní události. Spoření či daňové úlevy bychom měli zohledňovat až v druhé řadě.“ zdůrazňuje. „Stejně tak bychom měli mít neustále na paměti, že životní pojištění je strategický finanční nástroj dlouhodobého charakteru, obvykle nejméně na deset let. Rozhodně není dobré pojistnou smlouvu předčasně ukončit, protože tím můžeme tratit,“ varuje Síkora.

S delším časovým horizontem souvisí další častý omyl stávajících klientů: mnoho z nich se totiž domnívá, že životní pojištění, které si sjednali před několika lety na poměrně nízkou pojistnou částku, jim zajistí dostatečnou finanční rezervu na důchod. Naše rostoucí požadavky bychom ale měli promítat i do životního pojištění, a pojistné částky tedy neustále aktualizovat.

S pojistkou do důchodu

Když už jsme zmínili důchod: nezaměňujme penzijní připojištění s důchodovým pojištěním! V prvním případě si klient spoří určitou částku, ke které se jednou za čtvrt roku připíše státní příspěvek. Důchodové životní pojištění nás naopak může – kromě garantovaného zhodnocení – krýt před různými riziky (např. proti smrti, úrazu, trvalé invaliditě, závažným onemocněním). Stát nám ale v tomto případě žádný příspěvek neposkytuje.

Pokud se rozhodneme uzavřít životní pojištění, můžeme využít služeb pojišťovacího poradce. Ten se totiž v široké nabídce produktů na trhu mnohem lépe orientuje a naše požadavky dokáže správně vyhodnotit a doporučit nám vhodný produkt.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).