Hlavní navigace

Češi nejsou zvyklí spořit, jejich peníze leží na běžných účtech

Krize změnila přístup Čechů ke spoření a donutila je sáhnout i do železných rezerv. Za poslední rok podle statistik ČNB přesunuli z jiných finančních produktů 200 miliard korun na rychle dostupné běžné a spořicí účty.
20. 5. 2010

Sdílet


Běžné účty nabízejí prakticky nulové zhodnocení. Spořicí účty jsou sice z hlediska sazeb výhodnější, ale klienti si málokdy uvědomují, že vyhlašovaná sazba se může kdykoliv změnit. Pokud klient nevyužívá širší spektrum produktů, přichází o zajímavé výnosy. Například u stavebního spoření činí roční zhodnocení téměř šest procent. Na možnosti efektivního zhodnocení financí jsme se ptali Pavla Kratochvíla, výkonného manažera segmentu Spoření a Investice ČSOB.

Co byste doporučil lidem, kteří přemýšlejí, jakou formou spořit? Čím by se měli řídit?

Chybou by bylo nechat ležet své úspory na běžném účtu. Je důležité porozhlédnout se po možnostech, které dokážou zajistit stabilní úrok po delší dobu. Jako nejvhodnější řešení se v současné době ukazují termínované vklady a spořicí účty. Zatímco termínované vklady jsou optimální z hlediska dlouhodobějšího, spořicí účty nabízejí zajímavé zhodnocení v relativně krátkém časovém úseku.

Češi neradi riskují. Existuje způsob, jak bezpečně zhodnotit úspory?

Lidé si často neuvědomují, jakou výhodu představují státní podpora a úlevy na daních. Stačí se přitom držet konceptu, jehož základem je kombinace penzijního připojištění, životního pojištění, stavebního spoření a pravidelných investic do podílových fondů.

Je takové spoření výhodné pro každého?

Nejdůležitější je investovat třeba menší částky, ale pravidelně. Pokud například pravidelně měsíčně spoříte prostřednictvím penzijních fondů, za vklad 100 Kč získáte od státu 50 korun. S rostoucím příspěvkem od vás roste i příspěvek od státu až na 150 korun měsíčně. Když k tomu připočtete možnost daňové úlevy, můžete ročně jen na penzijku získat až 4 800 korun ročně. A pokud využijete i životního pojištění a stavebního spoření přijdete si ročně na zajímavou částku.

Jak je to s investováním do podílových fondů?

Kromě dostupnosti fondů a jejich široké nabídky je jejich výhodou i možnost ukládat do nich finance již od 500 korun měsíčně. Podílové fondy krom toho podporuje i stát. Bere je jako jednu forem zabezpečení do budoucnosti, a proto nejsou výnosy z fondů po šesti měsících zdaněny.

.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).