Hlavní navigace

Bez investování se neobejdeme

„Češi při investování nejsou velcí hráči,“ říká ředitel ČSOB IS Jan Barta.
3. 8. 2010

Sdílet

Loňský rok nebyl pro kolektivní investování dobrým rokem. Finanční krize „vyhnala“ z fondů zhruba deset miliard korun. V prvním čtvrtletí letošního roku trhy vrátily to, co vzaly, když do nich putovalo zpět téměř 16 miliard korun. Češi opět získali k fondům důvěru. O možnostech a nárocích kolektivního investování jsme si povídali s generálním ředitelem ČSOB Investiční společnosti Janem Bartou.

Je investování pro každého?

Každý by se o něj měl zajímat, ale ne každý se dokáže řídit pravidly investování. Řeknu vám příklad: Burzovní index S&P za posledních 20 let stoupl ročně průměrně o více než 8 %, a to i přes krize, kterými za ta léta prošel. Investorům, kterým ale nikdo nepomohl nebo špatně poradil, vynesly za tuto dobu akcie průměrně necelá 2 %. Ceny se ale za stejnou dobu zvýšily o 3 %. Takže tito investoři nakonec prodělali.

Proč se říká o Češích, že jsou při správě svých peněz konzervativní?

Protože jsou. Je to dáno finanční kulturou trhu, která je velmi bankovní a orientovaná na tradiční produkty. Je to dáno i mentalitou – Češi prostě nejsou hráči, ale opatrní šachisté. Působí tu i malé zkušenosti s investováním do fondů a vzpomínky na „divoká“ devadesátá léta, kdy nefungovala regulace kapitálových trhů. A není tu ještě ta zkušenost, která lidi naučila, že jim v životě pomohou jen a jen vlastní peníze. Stát je jako zaopatřovatel stále přeceňován. To vše způsobilo, že to s penězi ještě moc neumíme. Zatímco u nás drobní investoři stále preferují krátkodobé méně rizikové investice, v západní Evropě naopak vyhledávají ty dlouhodobější, občas i s vyšším rizikem, ovšem se zajímavějším výnosem. Vyrovnané ekonomiky a podobný styl života však podle mě sjednotí i finanční návyky.

Do jakých fondů by podle vás měli vložit své peníze ti zkušenější investoři?

Například do profilových fondů, které jsou šité na míru konkrétnímu typu klienta podle citlivosti
na riziko a požadovaného zhodnocení. Dlouhodobější fondy, jako jsou Dynamický fond nebo Růstový fond, sice mohou procházet určitými výkyvy hodnot, ale na konci investičního období mohou přinést vyšší zhodnocení. Ti zkušenější již pochopili, že riziko prostě nejde odstranit. Ani v životě, ani z finančních produktů. A kromě toho zkušenější pochopili, že dlouhodobější investice riziko významně snižují.

Jaký mají význam poradci při kolektivním investování do fondů?

Obrovský. Víte, s penězi nelze experimentovat. Dobrý poradce je vysoce kvalifikovaný specialista stejně jako lékař nebo advokát. Tomu, aby banka vyhověla potřebám svých klientů a nabídla jim vysokou úroveň poradenství, je proto věnována velká pozornost. Vychovat špičkového odborníka, který dokáže správně odhadnout klientův osobnostní profil a doporučit mu investici s odpovídajícím rizikem, je dlouhodobá záležitost, zabere mnoho hodin tréninku a banku stojí nemalé prostředky. Klient totiž jen těžko dokáže odhadnout sám sebe, jak se zachová v okamžiku náhlého poklesu trhů.

Říkal jste, že se Češi učili na zajištěných fondech. ČSOB je jedničkou na trhu v prodeji těchto podílových fondů. Jaká je výnosnost těchto fondů?

Jde již o desetiletou tradici. V dobách velkých poklesů kapitálových trhů v letech 2003 a 2008 jsme ochránili nejen investice klientů, ale přinesli i slušný průměrný výnos. V loňském roce se našim zajištěným fondům dařilo nad očekávání. Průměrný výnos činil přes 6 %, přičemž za poslední půlrok ze 115 našich fondů jich 108 přineslo výnos nad 3,5 % a žádný nepoklesl.


.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).