Hlavní navigace

Vytváříte si finanční plán na letošní rok? A víte, co by v něm nemělo chybět?

Sdílet

Se začátkem nového roku přemýšlí spousta lidí o nastavení nového řádu v oblasti rodinných financí. Aby byl finanční plán efektivní, je potřeba dodržet několik pravidel.

Nejprve je potřeba si veškeré příjmy a výdaje z minulého roku sepsat a z aktuálně dostupných informací se pokusit odhadnout, jak by se mohly vyvíjet v následujícím roce. Je nutné, aby odpovídal pohybu financí v daném období. To je základ zdravých financí, říká Hana Drápalová ze Sberbank.

Každý rozpočet se alespoň z části skládá z několika fixních měsíčních plateb, a to například za energie, bydlení atd. Jednou a čas je proto vhodné udělat si vlastní průzkum a zjistit, jestli není na trhu vhodnější nabídka pro každou z těchto plateb.

Neplaťte se zpožděním

Každý měsíc platí mnoho rodin zbytečné poplatky navíc či pokuty za to, že nedodrží danou lhůtu pro zaplacení složenek a účtů. Vyplatí se tedy měsíční rozpočet naplánovat pečlivě a včasnost plateb dodržovat.

Pokud uvažujete v letošním roce o půjčce, zvažte, jestli si ji chcete brát ze správného důvodu. Ne každý nedostatek je vhodné řešit půjčením peněz. Koupená věc by pak měla mít vyšší životnost, než po jakou dobu budete půjčku splácet. Pokud již půjčku splácíte, rozhodně si prověřte, jestli není možné ji refinancovat nebo sloučit více půjček do jedné levnější, doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 1. 2017 11:44

    bez přezdívky

    Oni mohou být také roční, půl roční, kvartální platby. Např. pojištění domácnosti, dálniční známka, předplatné, mhd karta, kdy je dobré takové platby rozpočítat na měsíce, tím se zvedne měsíční náklad na který se často zapomíná. A dávat si tyto peníze stranou, na jiný účet, obálky v rámci internetového bankovnictví a pak jako když najdete. :)

  • 23. 1. 2017 21:26

    Krtek (neregistrovaný)

    Přesně ! Já nedokážu pochopit lidi co na takovýhle věci nemyslej. paltim ročně havarijko a povinný ručení. tak holt každej měsíc necham bokem 800 kč na pojistky aut. Pak něco stojej nový pneu, taky litr měsíčně... Nedokážu si představit fungovat jako kolega co onehdá prones, nový zimáky počkaj, tenhle měsíc platíme pojistku na auto.... A to jsou výdaje na servis, rezerva na opravu baráku, rezerva na výdaje spojený se školou pro děti, nějaký spoření na Vánoce a jiný dárky ostatním.... Mam pocit že ale takhle dneska uvažuje málo kdo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).