Hlavní navigace

Typický český podvodník? Top manažer odvolávající se na firemní kulturu

Sdílet

Jak by vypadal profil typického českého podvodníka? Jednalo by se o muže ve věku 46 – 55 let, který pracuje ve vedení společnosti jako top manažer. Mezi kolegy by měl velice dobrou pověst a ve firmě by nebyl žádným nováčkem. Svou pracovní pozici by zastával déle než 6 let. Vyplynulo to ze studie, kterou vypracovala společnost KPMG Česká republika.

Čeští podvodníci pocházejí převážně z vedení společnosti. Nejčastěji se jedná o výkonného ředitele (30 %), finančního ředitele (25 %), případně obchodního ředitele (25 %).

Oproti ostatním státům jsou čeští podvodníci starší. A stejně tak na rozdíl od jiných států své jednání ospravedlňují celkovou „kulturou“ ve firmě. Je překvapivé, že v českém prostředí stále přetrvává pocit, že podvádět je běžnou součástí firemní kultury, zatímco v ostatních zemích střední a východní Evropy jsou podobně jako ve světě hlavním motivem podvodů osobní finanční ambice, komentuje analýzu Maroš Holodňák, Director ve forenzním oddělení KPMG Česká republika.

U třetiny případů se lidé rozhodli podvádět proto, že nebyli spokojeni se svým platem. Svou roli ale hrála i snaha splnit až příliš ambiciózní cíle, nebo naopak zamaskovat ztráty.

Nejběžnějším typem podvodu je zpronevěra majetku a peněz. Bylo tomu tak ve více než polovině případů. Častá je i manipulace s finančními výkazy, tedy podvodné účetnictví.

V naprosté většině případů se na podvod přijde nejdříve po třech letech. Ve čtvrtině případů dokonce až po déle než šesti letech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).