Hlavní navigace

Novela by měla nutit k lepšímu splácení faktur drobným podnikatelům. Bude účinná?

13. 12. 2012

Sdílet

Poslaneckou sněmovnou dnes v prvním čtení prošel návrh, který by měl posílit zejména drobné a střední podnikatele, kteří často finančně strádají kvůli opožděným platbám za dodané zboží a služby. V praxi v tomto směru nebyla výjimkou ani půlroční či dokonce ještě delší lhůta splatnosti. Dalším častým problémem bývá, že ani přiměřená doba splatnosti sjednaná ve smlouvě není v praxi (zejména ze strany velkých odběratelů) dodržována, uvedl advokát Michal Matějka z kanceláře Baker & Mckenzie. 

Novela by měla nově stanovovat, že standardní doba splatnosti faktur bude 30 dnů. A přestože ve smlouvě si budete moci i nadále sjednat i delší dobu splatnosti, překročit 60 dnů bude možné pouze tehdy, pokud to nebude hrubě nespravedlivé vůči věřiteli. Ve veřejném sektoru nebude překročení 60 denní doby splatnosti faktur vůbec možné, uvedl Matějka.

Řekl ale také, že i když tento návrh lze považovat za posílení právní ochrany malých a středních podnikatelů, v praxi se tito podnikatelé často zdráhají domáhat se právní ochrany proti nepřiměřeně dlouhým dobám splatnosti, neboť se obávají ztráty zakázek. Tomu se již stávající právní úprava snažila čelit tím, že umožnila, aby se ochrany domáhala i sdružení na ochranu práv podnikatelů, a novela tuto možnost zachovává. V praxi však tato možnost není příliš využívána, a to zejména z důvodu, že by v soudním sporu zřejmě musela být k důkazu předložena i příslušná smlouva mezi dodavatelem a odběratelem, čímž by odběratel zjistil, kdo z dodavatelů dal k řízení podnět, vysvětlil Matějka.

Podle něj zároveň novela příliš neřeší také situaci, kdy je ve smlouvě sice sjednána přiměřená doba splatnosti, ale ta pak není ze strany odběratele dodržena. Dodavatel se sice může domáhat zaplacení dlužné částky u soudu, tuto možnost však dodavatelé často nevyužívají, neboť zpravidla znamená konec spolupráce s dotyčným odběratelem. Novela se tomuto problému snaží alespoň částečně čelit tím, že zakazuje, aby strany ve smlouvě vyloučily úrok z prodlení a úhradu nákladů spojených s vymáháním pohledávky. Přesto zřejmě nelze očekávat, že by se na základě této novely podařilo nešvar opožděných plateb výrazněji potlačit, dodal Matějka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).