Hlavní navigace

Nepleťte si předčasný důchod a předdůchod

30. 8. 2012

Sdílet

Jaký je rozdíl mezi předčasným důchodem a předdůchodem? Ačkoli termíny znějí podobně, jedná se o dvě různé věci.

Předčasný důchod

Předčasný starobní důchod je čerpán před dosažením důchodového věku z průběžného důchodového systému. Nárok vzniká získáním potřebné doby pojištění a můžete do něj odejít v případě, že do dosažení důchodového věku vám ode den, od něhož se starobní důchod přiznává, chybí maximálně:

  • 3 roky, pokud je důchodový věk nižší než 63 let nebo
  • 5 let, pokud důchodový věk činí alespoň 63 let a dosáhli jste věku alespoň 60 let (týká se nejdříve mužů narozených v roce 1953 a žen narozených v roce 1956, které nevychovaly žádné dítě).

Předčasný důchod je krácen a později už není možné žádat o řádný starobní důchod. Krácení je tedy trvalé i po dosažení důchodového věku. Míra krácení je závislá na době předčasnosti odchodu do penze. Více si přečtěte v článku: Vyplatí se vám odejít do důchodu před důchodovou reformou?

Předdůchod

Zákon o doplňkovém penzijním spoření od prvního ledna 2013 zavede možnost předčasného čerpání naspořených prostředků z penzijního fondu formou tzv. předdůchodu až pět let před dosažením důchodového věku. 

Předdůchod je tedy produktem penzijního připojištění (doplňkového penzijního spoření), tudíž není dávkou důchodového pojištění vyplácenou státem (ČSSZ), uvádí Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) s tím, že pobírání předdůchodu bude pro výpočet řádného starobního důchodu hodnoceno při stanovení výpočtového základu jako vyloučená doba, takže nebude mít negativní dopad na jeho výši.

Příjemci předdůchodu, kteří budou zároveň výdělečně činní, budou mít možnost volby mezi hodnocením doby pobírání předdůchodu jako vyloučené doby nebo hodnocením vyměřovacích základů z výdělečné činnosti. ČSSZ bude pobírání předdůchodů zohledňovat při výpočtu starobního důchodu, dodala Buraňová. Více si o předdůchodech můžete přečíst v článku Předdůchody: Terno pro vyvolené?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).