Hlavní navigace

Na co dát pozor, než uzavřete smlouvu s garancí cen energie

11. 11. 2014

Sdílet

S nabídkami produktů, které mají garantovat ceny energie, se v poslední době roztrhl pytel. Může za to samozřejmě fakt, že v poslední době ceny elektřiny a plynu v zásadě nerostly, naopak spíš zlevňovaly. Odhadnout vývoj cen zemního plynu nebo elektřiny je pro samotného spotřebitele většinou nereálné. Jsou ale věci, na které si může dát pozor i sám.

Například na to, jak je formulovaná nabídka garance ceny. Nejčastěji dodavatelé energií slibují, že udrží stejnou cenu energií po dobu platnosti uzavřené smlouvy nebo že budou levnější než konkurence.

To ale nemusí znamenat vždy to, co pod těmito sliby vidíte vy. Například je nutné si uvědomit, že ceny na faktuře i přes tyto sliby mohou poskočit vzhůru, protože například dodavatel elektřiny vždy garantuje jen cenu silové elektřiny, zatímco cenu za distribuci a další regulované složky ovlivnit nemůže, protože jejich výši stanovuje Energetický regulační úřad.

Kromě toho je slib fixované ceny většinou podmíněn podpisem smlouvy na dobu určitou, která omezuje vaše právo svobodně od dodavatele odejít, kdy se vám zachce. Velké společnosti se tak snaží zabránit odlivu zákazníků. U těch malých najdete možnost cenu zafixovat a přitom uzavřít smlouvu na dobu neurčitou. 

Ani sliby, že budou dodavatelé levnější než konkurence pro vás nemusí znamenat žádné terno. Často se totiž vztahuje toto tvrzení na tzv. dominantního dodavatele (jehož ceny patří k těm vyšším na trhu), takže to neznamená, že byste získali nejlevnější nabídku napříč trhem, ale že může být levnější například o 5 % než nejdražší nabídka. Navíc je většinou tato garance podmíněna uzavřením smlouvy na dobu určitou  a to i déle než na jeden rok.

Za dominantní dodavatele se nejčastěji považují společnosti ČEZ, RWE, E.ON, Pražská energetika a Pražská plynárenská, jejichž ceny bývají vyšší, než nabídky alternativních dodavatelů. V případě zvolení alternativního dodavatele očekávejte jiný zákaznický servis než u tradičních společností. Například na zákaznickou pobočku budete muset v případě Bohemia Energy entity až do Prahy, upozornil na druhou stranu mince Petr Woff, analytik nezávislého serveru CenyEnergie.cz. 

Navzdory tomuto varování se ale dají najít i levní dodavatelé, kteří mají sice jen dvě pobočky, ale vše se dá vyřídit přes internet či poštu a v případě problémů se dovoláte na konkrétní osoby a ne pouze na operátory zákaznické linky.

Pokud si chcete porovnat  ceny dodavatelů energií a zjistit, kolik můžete oproti svému stávajícímu ušetřit, spočítejte si to v naší nezávislé kalkulačce cen energií.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).