Hlavní navigace

Jakou léčbu křečových žil vám uhradí zdravotní pojišťovna?

3. 10. 2016

Sdílet

Jakou léčbu křečových žil vám uhradí zdravotní pojišťovna a jak je to s úhradou léků a kompresivních punčoch?

Základem klasické léčby u křečových žil je ta kompresní za pomoci lýtkových, stehenních nebo polostehenních punčoch a punčochových kalhot. Z veřejného zdravotního pojištění jsou v plné míře hrazené kompresivní punčochy a punčochové kalhoty v základním provedení.

Kompresivní punčochy nebo punčochové kalhoty se vyrábějí v několika kompresních třídách:

  • I. třída – slouží jako prostředky podpůrné a je možno je zakoupit i mimo výdejny zdravotnických potřeb (nejsou klasifikovány jako zdravotnické potřeby),
  • II. třída – indikovaná u varixů s projevy chronické žilní nedostatečnosti II. st., po operaci a skleroterapii, při trombóze, flebitidě apod.,
  • III. třída – je předepisována při chronické žilní nedostatečnosti III. st., u posttrombotického syndromu a po zhojení bércového vředu,
  • IV. třída – není určena k léčbě křečových žil, ale je indikována např. u těžkých případů lymfedému.

Pojišťovna hradí kompresivní elastické punčochy a punčochové kalhoty II., III. a IV. kompresní třídy.

Punčochy a punčochové kalhoty II. kompresní třídy vám mohou předepsat mimo lékaře specialisty odbornosti dermatovenerologie, chirurgie, vnitřní lékařství, angiologie a lymfologie i praktičtí lékaři. K indikaci III. a IV. kompresní třídy jsou oprávněni pouze lékaři specialisté zmíněných odborností. Výběr vhodného typu kompresních punčoch je plně v kompetenci lékaře.

Pacientovi by měl lékař přednostně nabídnout plně hrazený produkt; v případě částečně hrazeného, kde se na úhradě pacient podílí, je povinen ho na tuto skutečnost upozornit. Můžeme doplnit, že doplatky na zdravotnické prostředky se nezapočítávají do ročního ochranného limitu; ten se týká pouze doplatků za léky, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, podle kterého pojišťovny částečně hradí i farmakologickou léčbu.

Tyto doplatky, resp. jejich započitatelná část se už do ročního ochranného limitu počítají. Pojištěncům od 65 let se do tohoto limitu započítávají také doplatky na částečně hrazené léčivé přípravky, které obsahují léčivé látky určené k podpůrné nebo doplňkové léčbě.

Seznam těchto léčivých látek vydává ministerstvo zdravotnictví vyhláškou a konkrétně podpůrná a doplňková venofarmaka (jak lokální, tak podávaná ústy) v něm zahrnuta jsou. Jedná se např. o escin, rutosid, heparin a další, popsal Tichý.

Chirurgická léčba křečových žil, k níž je nutné přikročit v závažnějších případech, je plně
hrazená. Endovaskulární léčba, kdy je do povrchového žilního kmene zavedena speciální sonda vysílající laserové záření nebo bipolární radiofrekvenční proud, pojišťovnou hrazena není, stejně jako léčba laserem. Metličky a drobné žilky lze léčit sklerotizací, která je pojišťovnou hrazena 12× za 1 rok. Sklerotizace se provádí i u některých druhů varixů, žilních spojek nebo reziduí po operaci varixů. V tomto případě je léčba pojišťovnou hrazena až 24× za 1 rok, dodal Tichý.

O tom, který způsob léčby je pro vás nejvhodnější, rozhoduje lékař, vy ale s navrženým postupem (včetně výše úhrady) musíte souhlasit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).