Hlavní navigace

Jak získat zpět daně odvedené na letní brigádě?

Sdílet

Studenti se mohou dostat k prostředkům, které ve formě daní odvedli z příjmu na letní brigádě. Jak to udělat?

Pokud je brigáda krátkodobá a mzda by neměla dosáhnout hranice 10 tis. Kč, je pro vás výhodnější uzavřít dohodu o provedení práce (DPP). Pokud byste pracovali pro více zaměstnavatelů zároveň, budete muset podat daňové přiznání, ale pravděpodobně vám vyjde přeplatek na dani, který získáte zpět.

Dohoda o provedení práce

DPP umožňuje odpracovat nejvýše 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele. Pak není nutné platit odvody na zdravotní a sociální pojištění. Sleva na poplatníka a na studenta zajistí, že se vás nedotkne ani daň z příjmu. Slevy však můžete využít jen tam, kde podepíšete Prohlášení poplatníka ze závislé činnosti (růžový formulář). Pokud byste tak neučinili, bude za vás muset zaměstnavatel odvést daň z příjmu.

Pokud za něj byla odváděna daň, po skončení pracovního poměru by měl brigádník dostat potvrzení o příjmech ze závislé činnosti nebo si jej vyžádat. Na základě potvrzení o příjmech zpracuje po skončení roku daňové přiznání. A pokud neměl jiné příjmy, daň mu bude vrácena, vysvětlila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně ze společnosti TaxVision.

Další možností, jak můžete získat přeplatek zpátky, je požádat po skončení roku zaměstnavatele o roční zúčtování. Pak nepodáváte daňové přiznání a zaplacenou daň vám vrátí zaměstnavatel. O roční zúčtování může student požádat jen posledního zaměstnavatele v roce a za předpokladu, že u všech předchozích zaměstnání podepsal prohlášení poplatníka a žádné zaměstnání se nepřekrývalo, upozornila Štarmanová s tím, že nezáleží na tom, zda se rozhodnete podat daňové přiznání sami, anebo zažádáte o roční zúčtování. Vypořádání daně musí být v obou případech stejné.

Pokud máte více souběžných brigád u různých zaměstnavatelů v jednom měsíci, daňové přiznání podat musíte. I když to je práce navíc, nezoufejte. Námaha se vrátí v podobě vrácení daní.

Druhý příjem brigádníka bude snížen o 15% daň, jelikož prohlášení poplatníka (tzv. růžové prohlášení), ve kterém uplatňuje slevu na poplatníka i na studenta, může mít podepsané pouze u jednoho ze zaměstnavatelů v jednom měsíci, vysvětlila Štarmanová. Dodala také, že když pak vyplníte daňové přiznání podle potvrzení o příjmech ze závislé činnosti z obou zaměstnání, vyjde vám přeplatek ve výši daně, kterou za vás odváděl druhý zaměstnavatel. Celou částku vám pak finanční úřad na základě žádosti uvedené v daňovém přiznání vrátí.

Dohoda o pracovní činnosti

Pokud se poohlížíte spíš po něčem dlouhodobějším nebo s vyšším výdělkem, budete pravděpodobně uzavírat dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Ta s sebou nese stejné daňové zatížení, jako pracovní poměr. Z hrubé mzdy se tedy strhává zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu po odečtení slevy na poplatníka a studenta. Odvody za vás vyřídí zaměstnavatel.

Většinou se vám pak vyplatí podat vlastní daňové přiznání místo zúčtování daní zaměstnavatelem v novém roce. Zaměstnavatel z hrubé mzdy odváděl daň z příjmu a uplatňoval pouze měsíční slevu na poplatníka 2070 korun a na studenta 335 korun, tedy dvanáctinu roční částky. U obou slev však platí nárok na jejích plnou výši, tedy 24 840 korun a 4020 korun. V daňovém přiznání podaném po konci roku tak mohou studenti, kteří pracovali méně než 12 měsíců, zažádat o vratku daně, popsala postup Štarmanová. 

Stejný nárok pak můžete uplatnit i pokud jste pracovali delší dobu na DPP, ale výplatu dostali až jednorázově po odvedené práci. Ačkoli byste se totiž s průměrným měsíčním výdělkem vešli do 10 tisíc a nemuseli tak odvádět pojistné ani daň, o tyto výhody jste jednorázovým sečtením částky přišli. I vám tak vzniká nárok na vrácení přeplatku na dani. Musíte o něj ale finanční úřad požádat v daňovém přiznání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).