Hlavní navigace

Indexy na burzách rostou. Velká rizika globální ekonomiky je ale mohou převážit

21. 1. 2011

Sdílet

V uplynulých šesti měsících si indexy většiny mezinárodních burz vedly dobře.  K dnešnímu dni si např. index S&P500 připsal za poslední půlrok skoro 18%, DAX téměř 20%. Vzhledem k tomu, že za včerejší obchodní den v USA zaznamenaly trhy největší pokles za poslední dva měsíce, očekával bych celkové ochlazení, okomentoval překvapivě pozitivní vývoj František Bostl, analytik společnosti Cyrrus.

Podle něj ale tento týden trhy upírají pozornost spíše na americké banky, které výrazně nepřesvědčují trhy k růstu.  Exit investorů je za poslední dny vidět hlavně u technologických společností na americkém trhu, které rostly za poslední pololetí nejrychleji, uvedl Bostl.

I přes to, že se trhy po finanční krizi dostaly z nejhoršího ale stále přetrvávají některá rizika. Jedním z nich je například dluhová politika hospodaření, která se negativně projevuje zejména na destabilizaci Řecka, Irska, ale také Portugalska, Itálie nebo Španělska. Japonsko se již delší dobu potýká s neúměrně rostoucím dluhem, který nyní tvoří ohromných 56 % všech jeho daňových příjmů. Letos bude tento ostrovní stát hospodařit s deficitem zhruba 9 %, což znamená další navýšení tohoto dluhu a narůstání váhy celého problému; k refinancování bude potřeba neuvěřitelných 57 % HDP. Kolaps Japonska, třetí největší světové ekonomiky, by způsobil na světových trzích velké výkyvy a pravděpodobnost tohoto scénáře je větší, než si mnozí uvědomují, varuje Bostl.

Podle něj bez rizika není ani Čína s rostoucí inflací a nemovitostní bublinou. V Číně je největší růst inflace v důsledku velmi vysoké úvěrové expanze. Ceny bytů za metr čtvereční v čínských městech jsou v porovnání s příjmy 11× dražší než v USA. Bydlení je v Číně jen pro ty bohaté a ve spojení se zdražováním potravin díky vysoké inflaci by toto mohlo vyústit v další sociální nepokoje, uvedl Bostl s tím, že na druhou stranu případný pokles cen by vyústil v chaos v ekonomice. Umořování inflace už nyní probíhá v plném proudu skrze investice do dluhopisů EU, uvolňováním měny a v neposlední řadě kroky centrální banky (zvyšování základních úrokových sazeb, které proběhlo po téměř třech letech již dvakrát během třech měsíců). Uvidíme, zda kroky čínské vlády budou dostačující a celkovou situaci zvládnou, dodal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).