Hlavní navigace

Finanční rezervu pro případ nenadálých výdajů má jen 10 % domácností

Sdílet

Dostatečnou finanční rezervu pro případ neočekávaných výdajů mělo v prvních třech měsících tohoto roku jen 10 % českých domácností. Vyplývá to z aktuálních údajů poradenské společnosti Broker Consulting. Podíl domácností, které mají nějakou finanční rezervu, navíc stále klesá.

V období od ledna do března roku 2016 mělo vytvořenou finanční rezervu pouze 10 % českých domácností, v roce 2015 to bylo 13 % a o rok dříve dokonce 16 % domácností. Díky rostoucí ekonomice se domácnosti přestaly obávat o budoucí vývoj, což se projevuje mimo jiné tím, že nemají potřebu mít úspory pro situaci, kdy například člen rodiny přijde o práci, vysvětluje Michal Cibulka, finanční analytik Broker Consulting.

Podle něj by měla finanční rezerva dosahovat trojnásobku celkových měsíčních výdajů domácnosti a měla by být k dispozici během několika dní. Jde tedy o peníze uložené především na běžných účtech, termínovaných vkladech s krátkou výpovědní lhůtou, spořících účtech nebo v konzervativních investičních produktech.

Za finanční rezervu analytici nepovažují dlouhodobé finanční produkty, jako je například stavební spoření nebo životní pojištění. Předčasné rušení takových smluv je často spojeno s vysokými sankcemi a například životní pojištění má sloužit jako ochrana rodiny v případě vážných životních událostí, nikoli pro překlenutí krátkodobého výpadku příjmu, varuje Michal Cibulka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 4. 2016 10:51

    Jerry001 (neregistrovaný)

    Dyt se tady horem dolem do lidi tlaci, aby spotrebovavali, brali uvery a tocilo se to furt cimd dal tim rychlejc, aby se moh neustale vykazovat rust atd.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).