Hlavní navigace

ČR nabízí EU testování rožšíření přenesené daňové povinnosti

9. 10. 2015

Sdílet

Česká republika nabídla Evropské komisi pilotní testování širšího uplatnění režimu reverse charge, tedy přenesené daňové povinnosti. Ministerstvo financí o tom informovalo v tiskové zprávě.

Přenesená daňová povinnost znamená, že v rámci poskytování zboží a služeb přiznává DPH odběratel a ne prodejce (netýká se koncových spotřebitelů, ale plátců DPH). Ten vystavuje daňový doklad bez DPH s poznámkou, že daň bude doplněna a hlavně přiznána odběratelem.

Tento režim má omezit podvody s platbou DPH a to hlavně u tzv. karuselových podvodů, na které dlouhodobě upozorňuje ministr financí Andrej Babiš. Podle něj může být tento problém poměrně snadno vyřešen širším použitím metody přenesené daňové povinnosti, kterou ale Komise odmítá. Babiš se snaží prosadit, aby členské státy mohly určit, jaké zboží a služby budou přenesené daňové povinnosti podléhat.

Při práci na definitivním režimu DPH v EU musí Komise postupovat se stejnou rázností ohledně všech alternativ včetně širšího uplatnění metody přenesení daňové povinnosti. Česká republika je připravena testovat tuto možnost prostřednictvím pilotního projektu podobného tomu, který byl připraven Komisí v roce 2008, uvádí prohlášení ČR, které bylo na vlastní žádost vloženo do Zápisu jednání Rady ministrů.

V ČR se přenesená daňová povinnost vztahuje na vybrané zemědělské plodiny, některé druhy odpadů, stavební a montážní práce, obchod s emisními povolenkami a dodání mobilních telefonů, konzolí či mikroprocesorů. Od letoška platí i u cukrové řepy a od příštího roku se bude vztahovat také na dodání movité věci plátci DPH.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 10. 2015 17:46

    Mike (neregistrovaný)

    V poslední větě je chyba. PDP se bude vztahovat na dodání nemovité, nikoliv movité věci plátci DPH.

    Citace příslušné Informace GFŘ: "Režim přenesení daňové povinnosti se podle § 92d zákona o DPH použije také při dodání nemovité věci plátci, pokud plátce, který nemovitou věc dodává, uplatní daň podle § 56 odst. 5 zákona o DPH (tj. plátce se rozhodne využít zákonnou možnost uplatnit daň při dodání nemovité věci jinému plátci, které by jinak bylo považováno za osvobozené plnění), a to s účinností od 1. 1. 2016."

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).