Hlavní navigace

Čeho se vyvarovat při sjednávání životního pojištění?

11. 2. 2010

Sdílet

Životní pojištění má sjednáno už 51 % dospělých, vyplývá z průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP), která ale zároveň upozorňuje, že se klienti často dopouští při sjednávání těchto smluv zásadních chyb. Které jsou ty nejčastější? 

Při sjednávání tohoto produktu je důležité mít na mysli, že se jedná především o způsob jak se zabezpečit pro případ nenadále a těžké situace. Pokud tedy sjednáváte pojistku i se spořicí složkou, nastavte část, která kryje rizika na dostatečnou hodnotu, aby byla pojistka schopna pokrýt rizika dostatečně. Životní pojištění neslouží primárně ke spoření, přitom průzkum ukazuje na to, že v praxi jde většinou 75 % hodnoty na spoření a pouze 25 % na pojistnou ochranu. 

Nesnažte se na pojistce šetřit, protože pokud sjednáte příliš nízkou pojistnou částku, nebude následné krytí dostatečné pro vaše obvyklé potřeby a závazky. Pojistná částka by podle ČAP měla činit dvou až pětinásobek vašeho ročního příjmu.

Nezapomínejte svou pojistku přizpůsobovat úrovni vašich příjmů i potřeb, které se během života mění a aktualizovat její podobu.

Životní pojištění je běh na dlouhou trať a nevyplatí se ho sjednávat na krátké časové úseky, jako je např. 5 let. Krátkodobá smlouva poskytne krátkodobou pojistnou ochranu a sjednání nové pojistné smlouvy je spojeno s novým zdravotním zkoumáním, jehož výsledek může mít dopad na cenu pojistného. Se sjednáním nové smlouvy také klient hradí vstupní poplatky a tzv. administrativní náklady spojené se zavedením smlouvy do systému, uvádí ČAP ve své zprávě s tím, že pojistka by měla být sjednána minimálně na 10 let. U některých typů pojištění lze navíc s koncem platnosti po 60. roce dosáhnout na daňové odpočty.

Čtěte naši speciální přílohu o daních a sociálních dávkách, kde naleznete daňovou kalkulačku a on-line formuláře pro finanční úřad, správu sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovnu.

Pojistka není vhodná pouze pro starší či střední generaci, protože úrazy se smrtelnými či trvalými následky potkávají i mladé. Proto je dobré být připraven i na tuto situaci. S mladším věkem je většinou spojena i dobrá zdravotní kondice a tím také lepší podmínky či levnější pojistka. S životním pojištěním je většinou také levnější sjednání různých připojištění např. u vrcholového či rizikového sportu.

Pokud nemáte na zaplacení pojistky, určitě ji nerušte. Raději kontaktujte svou pojišťovnu, která většinou nabízí několik alternativ jak nepříznivé finanční období překlenout i bez toho aby se smlouva musela zrušit. Zrušením smlouvy totiž přijdete kromě pojistné ochrany také o zaplacené vstupní náklady smlouvy, které budete muset s případnou novou pojistkou hradit znovu. Žádat je možné o odklad plateb, snížení pojistného, platební prázdniny nebo převedení do splaceného stavu. Čtěte více: Co dělat, když nemáte na pojistku?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).