Hlavní navigace

Zorientujte se v džungli půjček. Které úvěry jsou bezpečné?

Zadlužení domácnostní v posledních deseti letech rapidně roste, Češi si zvykají na „západní“ styl života a půjčují si stále častěji peníze na běžné nákupy.
23. 11. 2011

Sdílet

V době krize sice tempo růstu spotřebitelských úvěrů zpomalilo, ovšem teď před Vánoci se dá očekávat, že si lidé budou chtít opět více půjčovat. Půjčky „bez rizika“ nabízí stále více firem, jsou ale opravdu všechny půjčky skutečně bezpečné? A jak poznat seriózního věřitele a bezpečný úvěr od těch ostatních? Hrají všichni na trhu skutečně fér?

Navigátor bezpečného úvěru

To jsou otázky, kterými se nezabývají jen lidé, kteří si chtějí půjčit peníze, ale také odborníci. Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy a poradenská společnost EEIP, v čele s profesorem Michalem Mejstříkem, proto sestrojily speciální Navigátor bezpečného úvěru, který lidem pomůže v orientaci na trhu s půjčkami. Oficiálně budou výsledky tohoto žebříčku, který hodnotí bezpečnost úvěrů a českých poskytovatelů půjček, představeny na speciálním odborném semináři ve středu 30. listopadu 2011. Měšec.cz je partnerem Navigátoru, a ve středu vám tak přinese na svých stránkách detailní informace o tom, jak jednotlivé instituce v hodnocení dopadly, kterým je možné věřit a na které je třeba dát si pozor. 

Zadlužit či nezadlužit?

Obecně můžeme říci, že zadlužování domácností není a priori nic špatného, nicméně je důležité, aby se jednalo o tzv. „bezpečné“ zadlužování, upozorňuje Michal Mejstřík, ředitel EEIP, profesor financí a bankovnictví na Univerzitě Karlově v Praze a hlavní koordinátor projektu Navigátor bezpečného úvěru. Lidé stále slyší, že se mají při půjčování peněz chovat zodpovědně, ale zodpovědně se musí chovat vůči svým klientům i věřitelé. O tom se už tolik nemluví. Připravili jsme odbornou studii, která vysvětlí, jak by odpovědné chování dlužníků i věřitelů mělo vypadat a detailně zhodnotí půjčky, které jsou na českém trhu k dispozici. Výsledkem bude přehled, který lidem pomůže zorientovat se na trhu a dá jim vodítko k tomu, který úvěr je bezpečný a kde je naopak dobré být opatrný.

Pozor na nekalé praktiky a lichvu

Lidé se často zadlužují neuváženě: v kombinaci s hospodářskou krizí a stagnací ekonomiky to vede k vyššímu nárůstu osobních bankrotů. Jen v říjnu 2011 bylo podáno celkem 1 554 insolvenčních návrhů na fyzické osoby, což je o 53 % více než v říjnu 2010. Ale není to jenom chyba dlužníků, jak upozorňuje Michal Mejstřík: Problém je v tom, že je na trhu celá řada subjektů, které nespadají pod kontrolu České národní banky a nejsou ani členy České finanční a leasingové asociace. Jak se ukazuje, tyto subjekty používají nekalé praktiky a jejich postupy jsou často na hranici zákona. Kontroluje je Česká obchodní inspekce, která kapacitně nemůže být schopná tisíce malých půjčovatelů uhlídat.

Úroveň finanční gramotnosti je v České republice stále velmi nízká, také v tom je třeba hledat příčiny, proč se daří podvodníkům, kteří se snaží na lidech, kteří potřebují peníze, bezostyšně vydělat. I to je důvod, proč vznikl Navigátor bezpečného úvěru. Ve středu 30. listopadu se dozvíte na stránkách Měšce všechny detaily.

PhDr. Petr Teplý, Ph.D.
Odborný asistent na Univerzitě Karlově v Praze
Projektový manažer EEIP, a.s.
Manažer projektu Navigátor bezpečného úvěru

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).