Hlavní navigace

Vykání v zaměstnání? Dnes je běžnější tykání

Sdílet

Vykání v zaměstnání bylo dlouhá léta naprostou samozřejmostí. Platilo nejen pro vztah nadřízeného a podřízeného, ale i pro stejně postavené kolegy. Dnes ale již tato striktní pravidla neplatí. Doba se mění a stále více firem zavádí tykání napříč celou společností. Jedinou výjimkou může být top management. Manažeři si s pomocí vykání udržují odstup od podřízených,  říká Adam Salamon z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Ačkoli v některých firmách není tykání zakotveno přímo ve firemní kultuře, je obvyklé, že si kolegové běžně tykají. I přes tento fakt je ale vhodné dodržovat společenskou etiketu. Dle ní tykání navrhuje nadřízený podřízenému. V případě dvou stejně postavených kolegů navrhuje tykání žena muži. A pokud jsou oba kolegové stejného pohlaví, navrhuje tykání starší kolega.

Roli ale hraje i národnost či obor, ve kterém konkrétní společnost působí. U britských či amerických společností je zvykem oslovovat se křestním jménem. Naopak ve francouzských a německých firmách jsou lidé zaměřeni spíše na vykání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).