Hlavní navigace

Velikost jističe bude podstatně více ovlivňovat celkovou platbu za elektřinu

21. 1. 2016

Sdílet

Počínaje příštím rokem by vaše platba za elektřinu mohla být mnohem více ovlivněna velikostí jističe než je tomu dosud a méně reálnou spotřebou.

Kritici návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) ale uvádí, že by změna mohla znevýhodnit hlavně zákazníky, kteří mají malou spotřebu a velký jistič nebo energii nečerpají pravidelně (například chalupáře). Na platby ostatních spotřebitelů by pak novinka mohla mít dopad v řádu několika procent. ERÚ bude nyní zjišťovat rozsah dopadů na různé skupiny odběratelů.

Úřad by měl na svém webu mít kalkulačku která poukáže na to, kdo si kolik připlatí. Aplikace, stejně jako popis změn a část věnovaná možným nejčastějším dotazům, ale nebyla v době vydání této zprávy v provozu.

Informační část webu pro spotřebitele nebyla v době vydání zprávy funkční

Úřad také zveřejnil e-mailovou adresu nts@eru.cz, na kterou mohou spotřebitelé zasílat připomínka, náměty a dotazy k tématu.

V současné době prochází celé odvětví energetiky významnou transformací, která by se dala nazvat jako „doba decentralizační". Její hlavní charakteristikou je rozšiřování výstavby malých výroben, především na bázi obnovitelných nebo nízkoemisních zdrojů, budovaných přímo v místě spotřeby nebo její blízkosti, naráží zpráva ERÚ na spotřebitele, kteří si energii sice vyrábí, ale v případě potřeby ji odebírají ze sítě. Za ně by náklady na provoz sítě nesli i ti, kteří si vlastní zdroje nemohou pořídit nebo k tomu nemají příležitost, protože bydlí v bytech. Právě to ale kritizují například i ekologové, podle kterých změny budou demotivovat ty, kteří si vyrábějí tzv. zelenou energii právě z obnovitelných zdrojů.

Nový tarifní systém bude dále vytvářet podmínky pro stabilní a dlouhodobě udržitelné financování provozu a investic do elektrických sítí a infrastruktury na optimální úrovni a bude motivovat zákazníky k racionálním požadavkům na zajištění příkonu v elektrizační síti, uvádí zpráva ERÚ. V překladu tedy za elektřinu zaplatí více ten, kdo si v síti rezervuje větší příkon. Úřad tak chce přimět odběratele k tomu, aby používali jen ten jistič, který odpovídá jejich spotřebě.

Nový tarifní systém také povede k tomu, aby každý zákazník uhradil náklady, které svými požadavky a chováním vyvolal, potvrzuje zpráva úřadu.

Nový systém tarifů ještě není definitivně schválen, podle kritiků ale zatím více vyhovuje spíše velkých distribučním firmám. Ty se také podle Hospodářských novin ohrazují proti tomu, že předsedkyně ERÚ Alena Vitásková chce ještě dopady nových tarifů, které právě zpracovávaly distribuční společnosti, hodnotit před konečným schválením.

Bereme to trochu jako nůž do zad. Na tarifech pracujeme dva roky, již byly prakticky hotové a paní Vitásková nyní porušila veškeré dohody a chce vše zase měnit, řekl Hospodářským novinám zástupce jedné z distribučních firem, který nechtěl být jmenován.

Podle Hospodářských novin nové tarify odmění hlavně odběratele, kteří používají dvoutarif levnější a dražší elektřiny.

Podrobnější informace připravujeme v samostatném článku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 5. 2016 13:12

    Jiří Valečka (neregistrovaný)

    "..nové tarify odmění hlavně odběratele, kteří používají dvoutarif levnější a dražší elektřiny." ..a nebyl náhodou konečný výsledek úplně opačný, že tarify by ve většině případech měly poškodit maloodběratele a platby by jim měly stoupnou až několikanásobně a proto se nyní budou i předělávat.. mně na tom jenom štve to, že v podstatě to co si tu člověk léta buduje, aby na tom byl finančně lépe a za energie ušetřil... fasádu jsme zateplili, starý okna vyměnili už za nový a méně prostupný trojskla Macek a dokonce jsme přistoupili i na nového energetika Bohemia energy, s kterým jsme též dokázali snížit výdaje za protopné. A nyní má nastat toto? Tak to se mi fakt otevírá kudla v kapse, jen když to slyším..

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).