Hlavní navigace

Průměrná měsíční úspora v Česku činí 2659 korun

15. 10. 2010

Sdílet

Přesně dvě třetiny české populace pravidelně spoří, ukazuje to mezinárodní průzkum, který pro Erste Group zpracovala společnost IMAS International. Jen o málo procent méně pravidelných střadatelů má Rakousko (60 %), naopak výrazně méně si lidé spoří na Ukrajině, kde si část výplaty na stranu pravidelně odkládá pouze necelá třetina dotázaných.

Nejvíce využívaným spořícím produktem v ČR je stavební spoření (52 %), následuje spořící knížka či účet (39 %), životní či kapitálové pojištění (38 %), státem podporované penzijní pojištění (36 %) a cenné papíry, fondy a investiční fondy (17 %), uvádí v tiskové zprávě Česká spořitelna. V hotovosti doma či v bezpečnostní schránce má své úspory 28 % obyvatel Česka.

Průměrná měsíční uspořená částka v ČR je 2659 Kč, což je o 219 Kč více než v loňském roce. Skoro třetina dotázaných spoří částku v rozmezí od 1001 Kč do 2500 Kč, více jak pětina respondentů spoří částku od 2501 Kč do 5000 Kč. Více jak 5000 Kč měsíčně spoří 15 % dotázaných, oproti roku 2009 se jejich počet zvýšil o 4 %. Průměrná výše měsíční spořené částky v Rakousku je 165 EUR (cca 4 043 Kč) a na Ukrajině činí 508 UAH (cca 1 115 Kč).



Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 10. 2010 21:12

    Argent Goldmann (neregistrovaný)

    To by mne zajímalo, jak to zjišťovali.

    V té statistice asi třeba nefigurují lidé, kteří anonymně nakupují fyzické investiční zlato a stříbro, tedy jediné pravé peníze.

    A při tom nákupy třeba Au a Ag investičních mincí za poslední dva roky vzrostly ENORMNĚ, mincovny jedou na plné obrátky a občas jim ani nestačí suroviny a mince nejsou k sehnání.

    Tipnul bych si, že toto v takovém průzkumu moc nefiguruje.

    Zato tam figurujou bezpředmětné produkty typu penzijní připojištění, které NENÍ ŽÁDNÝM SPOŘENÍM, neb díky investicím do státních dluhopisů bude mít v krátkodobém horizontu výnos citelně pod inflací a v dlouhodobém horizontu se ho dotkne restrukturalizace státního dluhu. To je jako spořit si vkládáním bankovek do skartovačky - a tento typ spoření ve statistice nepochopitelně chybí.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).