Hlavní navigace

Proč se zvyšují platové rozdíly?

14. 4. 2015

Sdílet

Platové rozdíly se neustále ve světě zvyšují: Rozdíly mezi úrovní mezd řadových a manažerských pracovníků se prohlubují od začátku ekonomické krize. I přesto tato situace není jen post-krizový fenomén. Je to trend, který se vybudoval za posledních 30 let a vydržel jak v průběhu krizí, tak během období ekonomického růstu, Ben Frost, konzultant společnosti Hay Group, která výzkum na téma platových rozdílu vedla. 

V Evropě přitom rostly platové rozdíly nejméně v celém světě – od roku 2008 jen o 2,2 %. Jsou zde také země, kde došlo ke snížení platových rozdílů. Ve Švýcarsku o 3,3 %, ve Francii o 5,6 % a Polsku dokonce o 12,8 %. V České republice se platový rozdíl od roku 2008 zvýšil o 4,8 %. V Severní Americe přitom došlo ke skoku o 7,2 % s tím, že ve Spojených státech se zvýšily rozdíly o 10,6 %.

Ben Frost vysvětluje: Navzdory průměrnému globálnímu růstu rozdílů mezd jdou Evropa a Amerika odlišnými cestami především díky místním politikám zaměstnanosti. V reakci na krizi začalo mnoho firem v Evropě uplatňovat kolektivní snížení mezd jen proto, aby nemusely propouštět. Na rozdíl od evropských, americké firmy častěji propouštějí a očekávají, že zůstávající seniorní manažeři převezmou během krize více odpovědností a rozšíří obsah svých aktivit. Mnoho těch, kteří zůstávají zaměstnáni, dostávají větší mzdy jako kompenzaci toho, že mají více práce. To vede v důsledku ke zvýšení rozdílů mezi mzdami a k dalšímu rozevření nůžek platových výměrů mezi lidmi, uvedl.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).