Hlavní navigace

Polovina lidí dostává po zavedení reformy stejnou výplatu jako loni

21. 3. 2008

Sdílet

Zřejmě si již každý všimnul změny na své výplatí pásce. Od ledna letošního roku platí nově jednotná sazba daně z příjmu fyzických osob, a to ve výši 15 %. Daň je však nově počítána z takzvané superhrubé mzdy, do které se započítává i pojistné placené zaměstnancem i zaměstnavatelem. V reálu tedy sazba činí 23,1 procenta.

Jaký dopad na výši mzdy měly změny a jaké mají pracující pocity po třech měsících od zavedení nových opatření? Zhruba polovina lidí (49 procent) s příjmem má pocit, že po zaplacení všech daní dostává po zavedení reformy veřejných financí stejně jako před rokem anebo jsou rozdíly malé. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM. Celkem 30 procent dotázaných tvrdí, že bere méně, a 21 procent pobírá více než na jaře roku 2007.

Z výzkumu také vyplývá, že jedinou významnější skupinou obyvatelstva vyjma nezaměstnaných, která pociťuje oslabení svých osobních příjmů, jsou důchodci. Naopak mírně si polepšili podnikatelé. Zaměstnanci si ani nepohoršili, ani nepolepšili.

Razantnější změnu v příjmech pociťuje jen každý desátý Čech, a to směrem dolů. Zlom spokojenosti nastává někde kolem celkového příjmu 25 000 korun měsíčně na domácnost. V domácnostech s celkovým čistým příjmem nad 25 000 korun měsíčně jsou četnější hlasy „polepšili jsme si“ než hlasy „jsme na tom hůř“.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).