Hlavní navigace

Nedostali jste se kvůli kalamitě do práce? Pokutu za to dostat nemůžete, ale přijdete o část mzdy

Sdílet

Do Česka dorazila zima a na některých místech způsobila takové komplikace, že se lidé nedostali do práce. Pokud se to stane i vám, je nutné co nejdříve zavolat do práce, informovat nadřízené o vzniklé situaci a domluvit se na dalším postupu. Pokud je situace opravdu neřešitelná, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance. V takovém případě má zaměstnanec právo na volno na nezbytně dlouhou dobu a zaměstnavatel nemůže trvat na tom, aby zaměstnanec do práce dorazil. Nemůže být za to ani pokutován, říká Tomáš Surka z personálně-poradenské agentury McROY Czech.

Takové volno však není placené, a tak přicházíte o část své mzdy. Doma navíc nemůžete zůstat v případě, že se situace dala dobře předvídat (například pokud byla ohlášená stávka v dopravě). To se však většinou náhlých změn počasí netýká.

Zaměstnavatel si od vás také může vyžádat „omluvenku“ od přepravní společnosti, anebo vám nabídnout, abyste si neplánované volno nadpracovali. To samozřejmě můžete odmítnout, ale přicházíte tím o část mzdy.

Pokud se do práce dostavíte, ale kalamita znemožňuje její vykonávání, může vás zaměstnavatel přeřadit na jinou práci za stejných mzdových podmínek. Když však kalamita brání ve vykonávání jakékoliv činnosti, vzniká takzvaná překážka v práci. V tom případě zůstáváte doma a pobíráte náhradu mzdy ve výši nejméně 60 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).