Hlavní navigace

Kdy vznikne nárok na důchod i přes kratší dobu pojištění? (PŘÍKLADY)

21. 3. 2016

Sdílet

O vzniku nároku na starobní důchod rozhodují dvě podmínky. Získaná doba pojištění během vašeho života a dosažení důchodového věku (kromě případů odchodu do předčasného důchodu s krácením penze).

Potřebná doba pojištění se od roku 2010 postupně prodlužuje z původních 25 na 35 let, která bude platit pro osoby, které dosáhnou důchodového věku po roce 2018. Letos je to 32 let. Do této doby se započítává doba pojištění (zaměstnání či podnikání) i náhradní doby pojištění (např. péče o dítě do 4 let věku, doba péče o osoby závislé na pomoci jiné osoby, doba vojenské služby, evidence u úřadu práce, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně aj).

V rámci doby pojištění ale zákon stanovuje i další možnosti. Pro osoby, které dosáhly důchodového věku po roce 2014, platí, že jim nárok na důchod při dosažení důchodového věku vznikne i tehdy, pokud získali alespoň 30 let pojištění. Má to ovšem podmínku – v tomto případě totiž musí jít o dobu tzv. „čistého pojištění“, tedy skutečně odpracovanou dobu bez započítání náhradních dob, vysvětlila mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Dodala také, že těm, kteří nesplní ani tuto podmínku, zákon dává další možnost dosáhnout nároku na starobní důchod. Zde ale platí podmínka, abyste v průběhu života získali alespoň 20 let pojištění včetně náhradních dob nebo 15 let pojištění bez náhradních dob. Důchod ale dostanete až o několik let později. Muži i ženy o 5 let později, než je zákonný důchodový věk muže stejného data narození, dodala Buraňová.

Důchodový věk i potřebnou dobu pojištění zjistíte v naší důchodové kalkulačce.

Příklad

Muž, nar. v roce 1953, jeho důchodový věk činí 63 let. Nárok na starobní důchod při dosažení důchodového věku v roce 2016 mu nevznikne, protože získal jen 25 let pojištění. 20 let totiž žil a pracoval na Novém Zélandu, se kterým ČR nemá smlouvu o soc. zabezpečení, proto tuto dobu nelze pro nárok na český důchod zohlednit. Nárok na starobní důchod mu ale vznikne v 68 letech (při dosažení věku o 5 let vyššího, než je jeho důchodový věk).

Zdroj: ČSSZ

Příklad

Žena, nar. v roce 1955, vychovala 2 děti, její důchodový věk činí 60 let. Nárok na starobní důchod při dosažení důchodového věku v roce 2015 jí nevznikl, protože byla dlouho v domácnosti a včetně náhradních dob (péče o děti) získala jen 21 let pojištění. Nárok na starobní důchod jí tedy vznikne o 5 let později, než je důchodový věk muže stejného data narození, tj. v 68 letech a 4 měsících (důchodový věk muže nar. v roce 1955 je 63 let a 4 měsíce).

Zdroj: ČSSZ

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).