Hlavní navigace

Jak se vás dotkne EET?

Sdílet

Elektronická evidence tržeb se pomalu blíží k termínu, kdy bude uvedena do praxe. Dopady se ale nebudou týkat pouze podnikatelů v restauračním byznysu, ale všech. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost ASW Systems.

EET se postupně bude týkat všech podnikatelů v České republice. V příštím roce se totiž zaměří i na maloobchodníky a velkoobchodníky, například prodejny s potravinami, oblečením, hračkami, elektronikou atd. Nakonec ji budou muset využívat i lékaři, účetní, právníci atd. V podstatě všech lidí, kteří přijímají platby v hotovosti.

Této evidenci budou podléhat veškeré platby:

  • V hotovosti,
  • platební kartou,
  • směnkou,
  • stravenkou,
  • poukázkou,
  • elektronickou peněženkou,
  • šekem.

Pokud si budete chtít ověřit, zda byla vaše platba správně zaevidována, budete tak moci učinit přes webový formulář. Naopak platby převodem z účtu na účet si takto zkontrolovat nemůžete, jelikož na ně se e-tržby nevztahují.

Je také možné, že v důsledku zavedení EET některé služby zdraží. Mluví se o tom, že by měla zdražit až polovina a to o 20 – 30 %.

V zemích, kde již EET funguje, jako například Chorvatsko či Itálie, si musíte po naúčtování a zaplacení účtenku převzít. Když to neuděláte, hrozí vám pokuta. V České republice to ale takto fungovat nebude. Nebude tu existovat povinnost převzít účet a toto rozhodnutí je tak zcela na vás.

Více informací o Elektronické evidenci tržeb naleznete v seriálu článků na webu Podnikatel.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 7. 2016 9:59

    Ramesse II. (neregistrovaný)

    Služba nebo zboží se logicky zdraží pouze u podvodníků, kteří neplatí dnes daně. Těch, kteří podnikají legálně již dnes, se to nijak dotknout nemůže a pokud zdraží, tak jen proto, že zneužijí chaosu spojeného se zavedením evidence tržeb (ten pochopitelně zpočátku nastane, obchodníci se s tím budou muset naučit fungovat a to chvilku potrvá). Ale slušný obchodník to neudělá - záleží tedy pouze na klientech a zákaznících, zda si to tedy koupí u něj nebo u konkurence.

    Pravdou ale je, že v reálu se toho zas moc nezmění - dnešní podvodníci se přesunout do ještě větší ilegality a nebudou platit daně nadále a z těch poctivých se víc peněz nezíská, ti daně platí již dnes. Takže to bude spíš o vyhledávání a represi, aby těch v ilegalitě (šedé ekonomice) bylo co nejmíň.

    Bohužel jak to tak ale bývá, tak kontroly se zaměří na ty poctivé, kteří udělají drobnou administrativní chybku, protože ti jsou na ráně a je jednodušší je zmáčknout a něco z nich vyrazit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).