Hlavní navigace

I studenti musí platit zdravotní pojištění, ale pouze někteří

26. 10. 2009

Sdílet

Častou otázkou mladých lidí, kteří studují vysokou školu, je kolik musí platit na zdravotním pojištění v případě, že přesáhnou zákonem stanovenou věkovou hranici 26 let. Po dosažení tohoto věku jsou z pohledu státu vedeni jako nezaopatřené děti a platby zdravotního pojištění za ně přebírá stát. Po dosažení tohoto věku nehraje žádnou roli to, jestli jsou anebo nejsou nezaopatřenými dětmi. Vztahuje se na ně povinnost platit zdravotní pojištění v plné výši.

Pokud se mladý člověk věnuje jen studiu a nemá žádné další příjmy (např. ze zaměstnání nebo z podnikání apod.) musí měsíčně na zdravotním pojištění uhradit nejméně 1080 Kč. Tuto sumu platí každý, kdo se nachází v režimu osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP).

Pokud pracujete při studiu, platí za vás pojistné zaměstnavatel, včetně povinnosti případného doplatku do minima. Je-li totiž vyměřovací základ zaměstnance nižší, než minimální vyměřovací základ, je zaměstnanec povinen doplatit zdravotní pojišťovně prostřednictvím svého zaměstnavatele pojistné ve výši 13,5 % z rozdílu těchto základů. Jinak řečeno, pokud je příjem menší než 8 000 Kč, musí zaměstnanec doplácet pojistné do minima, kterým je 1 080 Kč, přičemž celý doplatek do minima hradí sám (nepodílí se na něm zaměstnavatel).

Stát může platit za studenta VŠ pojistné po dosažení 26 let pouze z jiných důvodů, než z titulu nezaopatřenosti – takový student může být například poživatelem důchodu z důchodového pojištění nebo osobou plně invalidní, která nesplňuje podmínky pro přiznání plného invalidního důchodu a nemá příjmy ze zaměstnání ani není OSVČ. Za tyto osoby platí pojistné stát.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).