Hlavní navigace

Generali Investments: Češi stále milují slamníky a trezory

Sdílet

14 miliard ročně navíc. Tuto částku by Češi mohli získat větší aktivitou v investování, alespoň podle investiční společnosti Generali Investments CEE.

Podle tzv. indexu finanční dospělosti, který si Generali nechala analyticky zpracovat by stačilo by, aby české domácnosti snížily o čtvrtinu objem svých vkladů v bankách ve prospěch investičních produktů. Tím jsou myšleny nejen akcie a investiční fondy, ale i životní pojištění a penzijní fond. Mohly by si tím přijít na 14 miliard korun ročně navíc. Dostaly by se tak v rámci hospodaření s financemi na úrovně typické pro vyspělé země jako Rakousko nebo Německo, říká Josef Beneš, generální ředitel a předseda představenstva Generali Investments CEE.

Index finanční dospělosti analytici Generali Investments CEE vypočítávají jako rozdíl jednotlivých kategorií aktiv od ideálního rozložení volných prostředků z pohledu výnosu i rizika dle zkušeností Generali ze západní Evropy. Nezralý odstup Čechů od rozložení financí domácností běžného pro vyspělé země Evropské unie způsobuje, že je index záporný.

Hotovost ve slamníku nebo trezoru, vklady v bankách stejně jako kvalitní krátkodobé dluhopisy se řadí mezi takzvaná defenzivní aktiva, protože jejich hodnota příliš nekolísá. Právě tyto typy ukládání volných peněz Češi podle analýzy Generali Investments CEE upřednostňují před investicemi s dopředu nejistým výnosem, čímž si zavírají dveře k vyšším výnosům, z nichž více těží například německé domácnosti. Opatrný český přístup k financím navíc vydává Čechy na pospas riziku inflace, uvádí Generali Investments v tiskové zprávě.

Index finanční gramotnosti (02/2016)
Autor: Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Index finanční gramotnosti (02/2016)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 3. 2016 9:39

    Jerry001 (neregistrovaný)

    tak tak, to je presne duvod proc do toho nejdu, jeste bych pochopil rekneme vstupni poplatek, ale brat si pak procenta z investovanych penez kazdy rok bez ohledu na to jesli mi penize zhodnoti nebo ne, tak tam neni zadna motivace tech investicnich manazeru pro vyssi hodnoceni ale pro co nejvetsi pocet lidi a tudiz co nejvetsi poplatky. Pokud by poplatky byly navazane na zhdnoceni, pak by investovalo spousta lidi, ale jak uz jsem psal jednodussi je hromadne masirovat nove ovecky a z kazdeho si vzit kazdy rok fixni procento a fondy maji vydelano bez prace

  • 5. 3. 2016 14:43

    Pardál II (neregistrovaný)

    Vyjímečně a a mimořádně se dá najít jedna IS v ČR která nemá u některých svých OPF vstupní ani výstupní poplatky.Pane Jerry001 znáte je?

  • 7. 3. 2016 16:55

    V.Mlich (neregistrovaný)

    Akorát ti, co se přiživují na "investování" do papírků, z toho asi radost mít nebudou. Za současné situace, kdy vláda chce po bankách denní aktualizace rejstříků účtů, a kdy centrální banky vyhrožuje zápornými sazbami, není držení finanční rezervy v bance příliš dobrý nápad. Dokonce i na nákup investičního zlata je pozdě, a není to kvůli ceně, ale kvůli tomu, že se človek dostane do přílohy A-3 Kontrolního hjlášení a tím do Babišova seznamu k rekviraci zlata. Nezbývá, než i to investiční zlatou nakupovat venku.
    Investovat s vidinou výdělku do papírků, které mohou zítra být bezcenné, to by bylo to největší šílenství.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).