Hlavní navigace

Dlužníci žádají o pomoc pozdě

16. 9. 2010

Sdílet

Občanské poradny na území Prahy, které radí lidem zatíženým dluhy, zaznamenávají prudký nárůst klientů. V meziročním srovnání prvního pololetí roků 2009 a 2010 narostl počet dotazů o 86,7 %, z 506 na 930.

Dotazy lidí jsou nejčastěji zaměřené na podmínky a průběh oddlužení, společné jmění manželů, podání návrhu na vyloučení věci z výkonu rozhodnutí, práva a povinnosti dlužníka a exekutora  nebo reakce na platební rozkaz. Častou potíží klientů těchto poraden bývá rovněž komunikace s věřiteli či inkasními společnostmi. Lidé se obrací na poradnu v situaci, kdy nejsou schopni dostát svým závazkům a neví jak dále postupovat. Bohužel stále převažují spíše klienti, kteří se na poradnu obrací až po splatnosti závazků, kdy jim v důsledku postupu věřitele (upomínky věřitele, upomínky inkasní agentury) dochází, jak nepříznivé důsledky jim hrozí, říká realizátorka projektu Občanské poradny Hana Buršíková.

Obdobná bývá situace s komunikací mezi klientem a exekutorem, klienty často svazuje  právě neznalost pravidel týkajících se oprávněnosti a výkonu exekuce. Podle našich klientů, tak není výjimkou, že na jejich protesty o nepřípustnosti exekuce „mezi čtyřma očima“ odpoví, že „je mohou dát k soudu, ale ať nepočítají, že se ke svému majetku dostanou dříve jak za půl roku“. Zde je nicméně třeba upřesnit, že jsou mezi exekutory velké rozdíly – někteří se v rámci svého procesního postavení chovají dle našich zkušeností zcela korektně. Stranou pak musíme nechat soudní vykonavatele – na ty (na rozdíl od exekučních vykonavatelů) naše poradny nezaznamenávají žádné stížnosti co do neoprávněnosti provedení výkonu rozhodnutí, dodává ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).