Hlavní navigace

Daň z příjmů vzrostla celosvětově o 0,3 procenta. Superhrubá mzda zůstává českým unikátem

30. 11. 2010

Sdílet

Celosvětový průměr daně z příjmů narostl v roce 2010 o 0,3 %, vyplývá to z údajů společnosti KPMG. Jde po sedmi letech, kdy docházelo k pravidelnému poklesu, o zvrácení trendu, jehož hlavním motorem je Evropa. Ukazuje se, že vlády pomalu začínají zvýšení daňové sazby vnímat jako prostředek pro boj se státním dluhem, říká shrnující zpráva společnosti KPMG.

Nejvyšší nárůst sazby zaznamenala Británie, kde horní sazba poskočila ze 40 % v období 2009/10 na 50 % v období 2010/11.

Česko patří s 15% sazbou v Evropě ke státům s menší velikostí daně z příjmů. Situaci nicméně znepřehledňuje institut superhrubé mzdy. Efektivní srovnatelná sazba se světovým průměrem je podle KPMG při jejím započtení zhruba 21–22 %.

Jde o český vynález, který v ostatních evropských daňových systémech nenajdete. Jednou z jeho nevýhod je, že snižuje průhlednost českého daňového systému a komplikuje jeho srovnání s ostatními zeměmi, hodnotí koncept superhrubé mzdy Řídící partner společnosti KPMG Česká republika Jan Žůrek.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 12. 2010 22:34

    Tomáš Pevný (Ernst & Young) (neregistrovaný)

    Pan Žůrek se mýlí hned dvakrát:

    1) Efektivní daň při zohlednění superhrubé mzdy nedosáhne v ČR 21 - 22 %, protože je třeba brát v úvahu i základní slevu na poplatníka (na kterou má v roce 2010 nárok každý). Díky tomu, může v roce 2010 dosáhnout efektivní daň maximální výše 18,64 % (u ročního příjmu přesahujícího 1.707.048 Kč začíná pak efektivní daň opět klesat - degresivní zdanění).

    2) Nesmyslný koncept superhrubé mzdy v Evropě najdete - tímto nešťastným nápadem se inspirovalo Maďarsko, které superhrubou mzdu zavedlo v podobné formě, jako máme my.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).