Hlavní navigace

Čína žádá bohaté národy, aby změnily svůj životní styl

7. 11. 2008

Sdílet

Čínský premiér Wen Ťia-pao prohlásil, že bohaté světové velmoci musí zanechat svého „nezřízeného životního stylu“, aby mohly účinněji bojovat s globálním oteplováním a lépe pomoci chudým národům, které trpí změnami klimatu. V pátek o tom informuje agentura Reuters.

Průmyslově rychle rostoucí Čína je v současné době největším producentem skleníkových plynů. Peking je jedním ze signatářů Kjótského protokolu, jehož ratifikací se zavázal ke snižování emisí. Dodržet stanovené limity však nezvládá nejen Čína, ale i další země jako jsou například Spojené státy nebo Rusko. Právě ty často upozorňují na to, že současné mezinárodní ekologické dohody nejsou pro všechny země spravedlivě nastavené.

Rozvinuté země nesou na svých ramenou povinnost a zodpovědnost vypořádat se s klimatickými změnami, proto by měly neprodleně změnit svůj životní styl, prohlásil šéf čínské vlády a vyzval bohaté státy, aby více pomáhaly rozvíjejícím se národům i přes ekonomickou krizi, která v současné době sužuje celý svět.

Peking žádá, aby ekonomicky stabilní a bohaté země odváděly jedno procento ze svého hrubého domácího produktu na ekologii, aby si zajistily ekologicky nezávadné technologie na výrobu energie a pomohliy zemím třetího světa předejít rozvratu z klimatických změn, které způsobují častější záplavy nebo větší sucha.

Znamená to, že by členské země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj odváděly na ekologické účely v souladu s velikostí jejich ekonomické úrovně za rok 2007 až 284 miliard dolarů ročně.

Organizace spojených národů však varovala, že i přes veškeré snahy finanční krize ovlivní ekologické aktivity jak v jednotlivých zemích, tak i na společné, mezinárodní úrovni.

Je nepopíratelné, že finanční krize bude mít dopad na vyjednávání nových ekologických dohod, prohlásil výkonný tajemník sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu Yvo de Boer.

Zároveň však upozornil, že před vypršením Kjótského protokolu v roce 2012, se musí vyjednat nová rámcová úmluva, která zohlední i chudší země.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).